Chile – co warto zobaczyć? Atrakcje i najciekawsze miejsca

Chile – co warto zobaczyć? Atrakcje i najciekawsze miejsca

Wyjątkowość Chile polega na tym, że jest to najdłuższe i najwęższe państwo, które rozciąga się na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej. Jednak nie tylko to stanowi, że ten kraj wyróżnia się na tle innych. Chile jest przede wszystkim krajem wielu kontrastów, między innymi dlatego też można tam znaleźć praktycznie wszystkie strefy klimatyczne. Co warto zobaczyć w Chile? Jakie atrakcje zwiedzić?

Chile – co zobaczyć?

Chile to kraj, który znajduje się na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej. Ma niezwykły kształt przypominający wstążkę o długości 4300 kilometrów. Natomiast szerokość kraju wynosi jedynie 175 kilometrów. Takie ukształtowanie państwa sprawia, że w Chile występują bardzo zróżnicowane krajobrazy i klimat. Od upalnych, suchych terenów pustynnych na północnej części kraju po zamrożone lodowce i wysokie góry na południowym jego krańcu.

Wybierając ten kierunek świata warto poświęcić więcej czasu na odkrywanie jego uroków i zaplanować pobyt w kilku ciekawych regionach Chile. Wycieczki tygodniowe nie za bardzo mają sens, ponieważ jest to zbyt mało czasu na poznanie wszystkich atrakcji, jakie czekają na podróżników w tym kraju.

Santiago de Chile – stolica Chile

Santiago de Chile jest jedną z najbardziej spektakularnie położonych stolic na świecie. Znajduje się ona w niedalekiej odległości od wybrzeży Pacyfiku i otoczona jest przez ośnieżone szczyty Andów. Samo miasto powstało w 1541 roku i jest najstarszym miastem w Chile. Przyciąga ono wielu turystów, ponieważ jest skupiskiem zabytków, kościołów, muzeów, pałaców, a na dodatek nieopodal znajduje się atrakcyjne wybrzeże.

Wyspa Wielkanocna

Wyspa Wielkanocna jest znana także jako Rapa Nui. Jest to wyspa wulkaniczna położona w centrum Oceanu Spokojnego, położona około 350 kilometrów na zachód od Ameryki Południowej. Została ona w całości uznana za Park Narodowy i narodowy pomnik historii oraz wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Krajobraz Wyspy Wielkanocnej tworzony jest przez stożki wulkaniczne opadające do morza w postaci klifów. Na wyspie można znaleźć także rzeźby z drzewa Aku Aku i liczne kamienne posągi moai. Takich rzeźb jest kilkaset. Powstały one najprawdopodobniej w jednym z czterech wulkanów, jakie uformowały wyspę.

Pustynia Atacama

Pustynia Atacama to jedna z głównych atrakcji turystycznych w Chile. Jest to najsuchsze miejsce na Ziemi i jedyna pustynia w Ameryce Południowej. Ciągnie się ona wzdłuż Chile przez 900 kilometrów. Atacama charakteryzuje się piaszczysto-kamiennym podłożem, jest aktywna sejsmicznie, co jest wynikiem plejstoceńskiej działalności wulkanicznej, która przetrwała do współczesnych czasów. Decydujący wpływ na klimat tego terytorium ma zimny Prąd Peruwiański. Płynie on z południa na północ, w kierunku równika, powodując z jednej strony ochłodzenie klimatu a z drugiej jego wysuszenie. Atacama jest nazywana przez klimatologów pustynią absolutną, znajdują się tam jałowe połacie terenu, na których nigdy nie spadła ani jedna kropla deszczu.

Więcej o tym, co warto zobaczyć w Chile przeczytasz na https://dreamgo.pl/gdzie/chile.

Dodaj komentarz