Wakacje w domu na czterech kółkach kojarzą się z beztroskim wypoczynkiem, jednak nie są pozbawione problemów. Wyruszając w drogę kamperem, należy poznać kilka cennych informacji, dzięki którym unikniemy przykrych niespodzianek.
Koszty podróży
Zakup kampera, nawet używanego jest bardzo kosztowny, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie pojazdu. W tym celu trzeba wydać ok. 400- 500 zł za dobę. Oczywiście w tzw. sezonie wysokim od maja do sierpnia, koszt ten może wzrosnąć. Ponadto należy uiścić opłatę serwisową, opłatę za nadprogramowe wyposażenie np. akcesoria do grilowania oraz kaucję zwrotną. Niektóre firmy zajmujące się wynajmem kamperów zastrzegają sobie w umowie zawieranej z klientami dzienny limit kilometrów. Jeśli się go przekroczy, trzeba będzie dopłacić po powrocie. Nie można zapominać również o kosztach paliwa, przejazdów płatnymi autostradami oraz opłacie za parkowanie na polu kempingowym.
Co trzeba ze sobą zabrać?
Jeszcze przed wyruszeniem w drogę warto skontaktować się z wypożyczalnią, by dowiedzieć się, jakie sprzęty znajdują się na wyposażeniu pojazdu, który chcemy wybrać. Tylko wtedy będziemy wiedzieć, co dokładnie będzie nam potrzebne. Rzeczami, które najbardziej przydają się w podróży, są:
- środki czystości – ścierki, gumowe rękawiczki, gąbki do naczyń, zmiotka i szufelka oraz specjalny papier toaletowy do toalet turystycznych,
- zapas wody do picia i gotowania,
- pościel i ręczniki szybkoschnące,
- kapcie do chodzenia po pojeździe, by nie nanieść do wnętrza piasku i błota,
- zapas jedzenia, kawy i przypraw,
- inne praktyczne akcesoria tj. nożyczki, latarka, linka do prania, czy preparaty odstraszające komary.
Zwykle kampery posiadają wiele skrytek, w których można schować te wszystkie przedmioty, jednak należy pamiętać o ich prawidłowym zabezpieczeniu lub zamknięciu.
Parkowanie kampera
W naszym kraju kampery traktuje się jak samochody osobowe, dlatego można zatrzymywać je tam, gdzie auta. Ze względu na to, że kamper ma duże gabaryty, należy jednak robić to ostrożnie, by nie zablokować przejazdu innym osobom korzystającym z parkingu. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pól kempingowych, gdyż znajduje się na nich infrastruktura ułatwiająca biwakowanie: sanitariaty, pralnia, kuchnia oraz istnieje możliwość uzupełnienia zapasów wody i opróżnienia szamba. Jednak w szczycie sezonu jest na nich tłoczno i głośno, dlatego osoby pragnące spokojnego wypoczynku mogą skorzystać z możliwości parkowania na dziko, która jest dozwolona w Polsce. W tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność, by uniknąć kradzieży sprzętu czy ataku dzikich zwierząt nocną porą, a także upewnić się, czy nie parkujemy na terenie prywatnym. W takim przypadku należy wcześniej poprosić o zgodę właściciela działki.