Ciepłe okłady

Ciepłe okłady

Ciepło pomaga zniwelować wiele dolegliwości i przynieść ulgę bez konieczności przyjmowania farmaceutyków. W aptece dostępne są gotowe produkty, ale ciepłe okłady możesz także wykonać samodzielnie.

Jak działają ciepłe okłady

Wysoka temperatura poprawia przepływ krwi w miejscu zastosowania kompresu. To z kolei zmniejsza ból, relaksuje oraz wpływa na przyspieszenie procesów gojenia. Zwiększony przepływ krwi usprawnia także transport tlenu do komórek i ciał odpornościowych oraz sprawia, że toksyny są szybciej usuwane. Ciepłe okłady pomagają rozluźnić mięśnie i zwiększyć ruchomość w stawach i wpływają też na pobudzenie przemiany materii. Biorąc pod uwagę powyższe korzyści, ciepło może być stosowanie w takich dolegliwościach, jak: reumatyzm, bóle mięśniowo-szkieletowe, stres, kamica nerkowa, skurcze mięśni, bóle brzucha oraz bóle menstruacyjne. Pamiętaj jednak, aby okład nie był zbyt gorący – najlepiej ogrzać go do temperatury 40-45 stopni C i stosować maksymalnie 20 minut.

Jak przygotować ciepły okład w domu

Jeżeli nie masz pod ręką gotowego okładu z apteki możesz samodzielnie go przygotować. Jednym z najprostszych sposobów jest zamoczenie ręcznika w ciepłej wodzie. Możesz także skropić go dobroczynnym naparem, co wzmocni jego działanie. Wilgotny, ogrzany ręcznik uśmierzy ból brzucha, w tym kolkę niemowlęcą oraz rozładuje stres i napięcie. Pozytywnie wpłynie także na łagodzenie bólu mięśniowego. Możesz przygotować również ciepły okład na sucho. Potrzebna będzie Ci skarpeta lub woreczek wypełniony solą albo ryżem. Pakunek szczelnie zawiąż i podgrzej w kuchence mikrofalowej przez 30-60 sekund. Taki czas wystarczy, by otrzymać ciepły okład. Możesz samodzielnie dopasować wielkość okładu do miejsca, w którym chcesz go zastosować – mniejszy uśmierzy ból zatok, większy przyda się na lędźwie. Suchym okładem jest również znany wszystkim termofor. Jeśli masz go pod ręką wykorzystaj go do walki z bólem – pamiętaj jednak, aby dokładnie zakręcić miejsce wlewania wody, aby się nie poparzyć!

Kiedy ciepło Ci nie służy

Choć ciepłe okłady mają wiele dobroczynnych właściwości, nie każdy powinien z nich korzystać. Jeżeli zmagasz się z ostrymi stanami zapalnymi, ranami czy poparzeniami nie powinieneś ich ogrzewać, ponieważ pogorszysz swój stan. Przeciwwskazaniem jest także zakrzepica żył głębokich i zaburzenia krążenia. Ostrożność należy zachować także przy cukrzycy, nowotworach oraz u kobiet w ciąży. Stan podgorączkowy lub gorączka są stanem, w którym ciepłe okłady również są przeciwwskazane.

Dodaj komentarz