Odkryj najmłodsze góry w Polsce. Czas na Beskidy!

Odkryj najmłodsze góry w Polsce. Czas na Beskidy!

Odkryj najmłodsze góry w Polsce. Czas na Beskidy!

Miłośnicy gór z całą pewnością znają słynne powiedzenie autorstwa Władysława Anczyca, znanego poety i działacza ludowego, które brzmi:

Kto nie był w Tatrach i Pieninach, ten nie był nigdzie i nic nie widział

I rzeczywiście, każdy, kto kocha góry, koniecznie powinien te dwa pasma odwiedzić. Wiele osób wręcz stawia sobie to za punkt honoru. Tatry to najwyższe polskie góry, niezmiernie fascynujące, budzące podziw i szacunek dla potęgi natury. Pieniny zaś uznawane są za jedne z najpiękniejszych, o ile nie najpiękniejsze i najbardziej malownicze, w całej Polsce. Opinia ta krąży nie bez powodu!

Ale myli się ten, kto sądzi, że właśnie o nich dzisiaj sobie opowiemy. W cieniu Tatr i Pienin kryją się Beskidy, najmłodsze góry w Polsce, powstałe „zaledwie” 20 mln lat temu, w końcowej fazie alpejskich ruchów górotwórczych. Już czas najwyższy je odczarować! Na niezwykłą wycieczkę w Beskidy zaprasza klub travelowy Travelist.pl!

Beskidy – wiedza w pigułce

Postaramy się tutaj „nie przynudzać” nadmiernie, a jedynie przemycić podstawowe, praktyczne informacje na temat Beskidów, które z całą pewnością będą pomocne, jeśli uda się nam przekonać, że warto bliżej poznać ten niezwykły zakątek kraju.

Beskidy są bardzo zróżnicowaną grupą pasm górskich, które należą do Karpat zewnętrznych. Rozciąganą się one na długości 600 km (od Czech, przez Polskę, aż po Ukrainę). Ich szerokość waha się od 50 do 70 km.

Grupa ta cechuje się klimatem umiarkowanym górskim. Dość wyraźnie widać tutaj tak zwane piętra klimatyczne. Pogoda w Beskidach jest zmienna, opady stosunkowo duże. Jeszcze jedną charakterystyczną cechą tych gór są silne i częste wiatry – chodzi oczywiście o słynny halny.

Piękno i przyrodnicze bogactwo Beskidów zostało docenione i jednoznacznie potwierdzone poprzez utworzenie na tym terenie aż 11 parków narodowych! Jeden z nich leży po stronie słowackiej, sześć na Ukrainie, a cztery na obszarze Polski. Te ostatnie to:

 • Bieszczadzki Park Narodowy,
 • Magurski Park Narodowy,
 • Białogórski Park Narodowy,
 • Gorczański Park Narodowy.

Beskidy dzielimy na Beskidy Zachodnie, Środkowe i Wschodnie. Wyróżnia się także Beskidy Połonińskie, jednak te w całości leżą na Ukrainie i w Rumunii, dlatego dzisiaj nie będziemy ich bliżej omawiać.

Przybliżymy natomiast część z najbardziej popularnych zakątków, do których należą w Beskidach Zachodnich:

 • Beskid Śląski,
 • Beskid Śląsko-Morawski,
 • Beskid Mały,
 • Beskid Żywiecki,
 • Beskid Makowski,
 • Beskid Wyspowy,
 • Beskid Sądecki.

Jeśli chodzi o Beskidy Środkowe, po stronie polskiej wznosi się część Beskidu Niskiego. W skład Beskidów Wschodnich wchodzą natomiast między innymi Góry Sanocko-Turczańskie i Bieszczady Zachodnie.

Odkryj piękno Beskidów!

Zacznijmy od Beskidu Śląskiego:

Jego najwyższe i najbardziej popularne szczyty to Skrzyczne, Barania Góra oraz Czantoria. Wprost idealną bazą wypadową w tę część Beskidów są takie miejscowości turystyczne jak Ustroń, Wisła czy Szczyrk.

Decydując się na dłuższy pobyt w Ustroniu, warto zdobyć nie tylko Czantorię Wielką (wygodny wyjazd koleją linową), ale także Równicę, odbyć wycieczkę pieszą lub rowerową jednym z licznych, malowniczych szlaków miejskich, odwiedzić Leśny Park Niespodzianek. Travelist.pl poleca nocleg w Hotelu Wilga***, położonym na zboczu wspomnianej Równicy, skąd roztaczają się bajeczne widoki na góry.

Najlepszą bazą wypadową na Skrzyczne jest natomiast Szczyrk. I tutaj nie brakuje atrakcji turystycznych oraz zabytków. Warto odwiedzić między innymi Sanktuarium Maryjne „Na Górce” oraz kompleks skoczni narciarskich Skalite. Na nocleg zaprasza Hotel Meta SPA****, położony zaraz przy kolejce linowej na wspomniane Skrzyczne.

Nie mniej interesującym zakątkiem jest Wisła. Znajdują się tu między innymi: Zamek Prezydenta na Zadnim Groniu, Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego (w dawnej karczmie), muzeum poświęcone Adamowi Małyszowi oraz galeria sztuki japońskiej. Wisła to doskonała baza wypadowa na Soszów, Stożek Wielki, Malinowską Skałę czy Baranią Górę. Komfortowy nocleg w Wiśle zapewni Hotel Ogrodzisko***, położony nad potokiem Malinka, na stoku Cieńkowa.

Na uwagę zasługuje również Szyndzielnia, czyli szczyt górski, który sięga 1026 m n.p.m. Jest on umiejscowiony w okolicach Bielsko-Białej oraz Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Wokół niego znajdują się doliny Olszówki, Białki oraz Wapienicy. Na szczyt dotrzeć można za pomocą kolejki linowej, która została wybudowana w 1953 roku przez Polskie Koleje Linowe. W tamtym okresie było to bardzo dużym osiągnięciem, ponieważ cała konstrukcja wyróżniała się zastosowaniem innowacyjnych (jak na tamte czasy) rozwiązań. Nie musimy jednak obawiać się, że dzisiaj kolejka jest przestarzała, ponieważ w latach 1994-1995 przeszła dogłębny proces modernizacji i dzisiaj znowu zachwyca swoim nowatorskim charakterem.

A teraz na tapetę bierzemy Beskid Żywiecki:

Warto swoje kroki skierować w stronę takich miejscowości jak Korbielów czy Zwardoń. W tej pierwszej Travelist.pl poleca nocleg w Hotelu Fero Lux***, położonym u stóp Pilska, niezwykle popularnego wśród turystów szczytu, drugiego co do wysokości w Beskidzie Żywieckim (po Babiej Górze). W samym Korbielowie warto zajrzeć do osady wołoskiej z XV wieku.

Jeśli zaś chodzi o Zwardoń, jest to nieduża wieś, która kusi ciszą, spokojem i malowniczymi widokami. Doskonała baza do wyjścia na Wielką Raczę, Rachowiec i na dłuższą wycieczkę na Baranią Górę. Na wypoczynek w wygodnych, kameralnych wnętrzach zaprasza Gościniec Halka, położony w samym sercu miejscowości.

W zestawieniu nie może zabraknąć Beskidu Sądeckiego:

Najwyższym szczytem tej części Beskidów jest Radziejowa, a najpopularniejszymi miejscowościami są Muszyna, Piwniczna Zdrój, Rytro, Krynica-Zdrój. Region ten cechuje się malowniczymi widokami (między innymi przełom Popradu), oraz uzdrowiskowym klimatem.

Warto zdobyć nie tylko Radziejową, ale słynną Jaworzynę Krynicką. Na jej wschodnim stoku mieści się tajemniczy, owiany legendą Diabelski Kamień. Sam szczyt jest bardzo dobrze zagospodarowany pod względem turystycznym. Ten zakątek kraju może poszczycić się także malowniczymi wodospadami (m.in. Wodospad Wielki na Majdańskim Potoku) oraz ciekawymi zabytkami jak zamki w Rytrze czy Muszynie.

Do komfortowego noclegu w Muszynie po całodniowych atrakcjach zachęca Hotel Klimek Spa****, mieszczący się na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Decydując się z kolei na dłuższy pobyt w Rytrze, warto zatrzymać się w Hotelu Perła Południa***, który usytuowany jest zaraz u podnóża gór.

Na zakończenie wycieczki po bajecznych Beskidach opowiemy jeszcze trochę Bieszczadach:

Na szczególną uwagę w tym regionie zasługują takie miejscowości jak Polańczyk, Berezka czy Myczkowce. Jedną z największych atrakcji okolicy jest Jezioro Solińskie. Zapora na Solinie jest jedną z najbardziej malowniczych i najpopularniejszych w Polsce. Liczne przystanie i wyznaczone kąpieliska sprzyjają spokojnemu wypoczynkowi na wodzie. Miłośnicy gór mogą natomiast zdobywać liczne w okolicy szczyty.

Na wypoczynek w Polańczyku zaprasza Hotel Skalny SPA Bieszczady, który położony jest nad samym Jeziorem Solińskim. Równie bajecznym położeniem może poszczycić się Solina Resort & Spa*** w Myczkowcach, nad Jeziorem Myczkowskim. Hotel Karino Spa*** usytuowany jest natomiast w bliskim sąsiedztwie gór, niespełna 4 km od jeziora.

Garść ciekawostek na temat Beskidów

Beskidy to cała masa atrakcji dla fanów gór i nie tylko. Ta bogata w niezwykłe miejsca grupa pasm górskich ma do zaoferowania naprawdę wiele. Warto przytoczyć w tym miejscu kilka interesujących ciekawostek na temat Beskidów. 

Każdy z nas zapewne wie, że najwyższym szczytem w Polsce jest Rysy. Niewiele osób jednak pamięta, który ze szczytów jest pod tym względem następny w kolejności. Szczyt ten znajduje się właśnie w Beskidach, a mowa tutaj o wspomnianej już wcześniej Babiej Górze, która mierzy 1725 m n.p.m. Co ciekawe, Babią Górę nazywa się również Diablakiem. 

Beskid Śląski to kraina bogata w cenne minerały, do których zaliczyć możemy wapienie oraz kruszywa naturalne. Oprócz tego można tam znaleźć dużą ilość źródeł wód mineralnych. 

Wiele ciekawych historii mają do zaoferowania legendy pochodzące właśnie z Beskidów. Jedna z nich dotyczy miejscowości Węgierska Górka. Przez wioskę przechodził bowiem kiedyś Trakt Cesarski prowadzący do Wiednia. Według podań korzystał z niego nie kto inny, a sam król Polski, który pewnego razu został tam napadnięty przez Szwedów. Władca mógł jednak liczyć na pomoc okolicznych mieszkańców, którzy szybko uporali się ze szwedzkimi zbirami. Jeśli chcesz poznać więcej takich legend, koniecznie wyrusz w podróż po Beskidach!

Daj szansę Beskidom!

Beskidy to wyjątkowe góry, które tylko czekają na odkrycie i pokochanie. Choć pozostałe polskie góry bez wątpienia mają równie wiele do zaoferowania, warto raz na jakiś czas postawić na coś innego niż wszyscy i odkryć piękno miejsc, które naprawdę są tego warte. Kiedy już raz odwiedzimy i bliżej poznamy Beskidy, na pewno zapragniemy powrócić w te strony jeszcze nie jeden raz. Dajmy zatem szansę Beskidom!

Dodaj komentarz