Jak przekuć porażkę na sukces?

Jak przekuć porażkę na sukces?

Ludzie mający życiowe cele i pragnący odnieść sukces narażeni są również na porażki. Są one nieodłączną częścią wszelkich działań w kierunku realizacji jakiegokolwiek wielkiego przedsięwzięcia.

Zdarza się, że ze względu na nie sporo osób rezygnuje i się poddaje, nie zdając sobie sprawy z ich użyteczności. Dobrze wykorzystane mogą przyczynić się do jeszcze większych sukcesów.

Porażka to nie koniec drogi do sukcesu, to tylko przystanek

Porażka często wybija z rytmu, dezorientuje i wywołuje panikę. Pojawiają się negatywne myśli i chęć porzucenia dalszych działań. Mimo to warto, kiedy już do niej doszło, zatrzymać się na chwilę, ochłonąć i przyjrzeć się jej. W tym krytycznym momencie otwierają się dwie drogi: do klęski lub do zwycięstwa. Świadomy wybór tej drugiej oznacza ukierunkowanie się na sukces. Ludzie, którzy biorą to pod uwagę, rozumieją ważną rzecz.

Porażka jest pouczającą lekcją. To, że do niej doszło, nie sprawia automatycznie, że wszystko zostało utracone. To tylko wskazówka pokazująca, że coś poszło nie tak, jak trzeba. Dzięki temu nadarza się okazja do wyeliminowania błędu i zmiany dotychczasowego planu działania. Przyglądając się jej z właściwej strony, dostrzega się jej zalety.

Błąd to szansa na znalezienie dobrego rozwiązania i nierzadko też lepszego. Porażka jest również sprawdzianem dla człowieka. Ruszy dalej, jeśli pomyślnie go przejdzie. Jeśli się podda, to gwarantuje sobie stuprocentową klęskę. Porażki najlepiej tratować jak przeszkody na torze, ponieważ tym tak naprawdę są. Potknięcie nie powoduje zakończenia wyścigu. Cały czas można go wygrać. Wystarczy się pozbierać.

Jak wykorzystać porażkę na własną korzyść?

Pierwszą czynnością, jaką należy zrobić, jest akceptacja. Skoro do niej doszło, jest to fakt i nic tego nie może już odwrócić. Kiedy minie złość i emocje nieco opadną, można jej się dokładnie przyjrzeć i przeanalizować. Co poszło źle? Co miało wpływ na niekorzystny przebieg sytuacji? Które elementy planu wymagają poprawek?

A może całkowicie go zmienić? Te i inne pytania nakierowują na odpowiednie tory i pomagają znaleźć właściwe odpowiedzi. Jeśli już zlokalizowało się problem to dobrze zastanowić się nad tym, co dalej robić i jakie działania należy przedsięwziąć. W ten sposób dokonuje się transformacja, a początkowa frustracja zamienia się w pewność, dodając energii i motywując do dalszego podążania w kierunku celu.

Atutem takiego podejścia jest lepsze samopoczucie i zrozumienie, że problem został opanowany i wyeliminowany. Dodatkowo uzyskało się wartościowe informacje za sprawą cennej lekcji. Nabywa się większego doświadczenia i rzetelnego wglądu w wykonywane czynności. Poprawia się samoocena, a kiedy jest ona zdrowa, wpływa pozytywnie na myśli, pragnienia i nastawienie.

Porażki stoją za każdym sukcesem

Bez nich nie został osiągnięty żaden znaczący sukces. Wiedzą to ludzie, którzy w życiu dużo osiągnęli. Nie ukrywają oni znaczenia wielkiej roli, jaką odegrały porażki, kiedy zmierzali na szczyt. Dlatego warto dostrzec ich potencjał, zamiast się poddawać.

Wiedza, doświadczenie i sukces – oto co zyskuje się dzięki porażkom. Nie zwiastują one końca historii, wręcz przeciwnie. Stwarzają lepsze możliwości i nowe okazje. Otwierają wiele drzwi dla odważnych, którzy mają na tyle śmiałości, żeby przez nie przejść i sprawdzić, co tam na nich czeka.

Nie należy bać się porażek. Bać trzeba się całkowitej rezygnacji, ponieważ to koniec przygody. Sukces wymaga poświęceń i nie zawsze droga do niego będzie usłana różami. Za to jego osiągnięcie smakuje lepiej niż gorycz z powodu zdecydowania się na fiasko.

Dodaj komentarz