Na czym polega opłata przygotowawcza?

Na czym polega opłata przygotowawcza?

Po złożeniu wniosku o pożyczkę okazało się, że musisz zwrócić o kilkaset złotych więcej? Bardzo prawdopodobne jest to, że pożyczkodawca prócz oprocentowania naliczył także opłatę przygotowawczą. Z taką dodatkową opłatą można spotkać się zazwyczaj w prywatnych firmach pożyczkowych np. podczas brania chwilówek. Zobacz, na czym polega opłata przygotowawcza, i czy będziesz miał z nią do czynienia, decydując się na kredyt oddłużeniowy, gotówkowy lub pożyczkę ratalną.

Czym jest opłata przygotowawcza?

Pod tym pojęciem ukryte są wszystkie dodatkowe koszty, które związane są z przygotowaniem umowy pożyczki i sprawdzeniem zdolności kredytowej. Jeszcze do niedawna pobieranie takiej opłaty było bardzo popularne i wielu pożyczkodawców korzystało z przywileju pobierania dodatkowych pieniędzy właśnie w taki sposób. Jak wiadomo przygotowanie oferty pożyczki, umowy oraz sprawdzenie zdolności kredytowej wymaga czasu. Aby zrekompensować sobie koszty, które pożyczkodawca ponosi z tego tytułu, wymyślono opłatę przygotowawczą.

Choć wysokość takiej opłaty zawsze powinna być jednakowa – niezależnie od wysokości pożyczki, to pożyczkodawcy często zwiększają jej kwotę w zależności od wysokości pożyczki. To, w jaki sposób zostaje naliczona opłata przygotowawcza, w dużej mierze zależy od zasad panujących w danej firmie. Niektórzy pożyczkodawcy nie będą pobierać jej wcale, a niektórzy zaś doliczą do naszego zobowiązania nawet kilkaset złotych w zamian za wykonanie wspomnianych wcześniej czynności. Opłata przygotowawcza podnosi oczywiście całkowity koszt zobowiązania, dlatego warto się jej dokładnie przyjrzeć i zapytać pracownika firmy pożyczkowej, na jakiej podstawie jest ona pobierana i jakie działania wchodzą w jej skład. Większość firm, które oferują chwilówki, zrezygnowała z tego typu opłat zaraz po nowelizacji ustawy antylichwiarskiej. Nowe zasady ograniczyły maksymalne koszty pożyczek, a firmy musiały zrezygnować z naliczania dodatkowych opłat.

W tradycyjnych bankach, pracownicy podczas udzielania kredytu https://splatakredytow.pl/kredyt-oddluzeniowy/ praktycznie nigdy nie wymagali zrekompensowania kosztów przygotowania umowy czy obliczenia zdolności kredytowej.

Czy można sprawdzić, ile wynosi opłata przygotowawcza?

Zgodnie z ustawą pożyczkodawca ma obowiązek przedstawić klientowi wszystkie koszty, które wynikają z tytułu pożyczki. Informacje na temat kosztów opłaty przygotowawczej można znaleźć najczęściej na stronie pożyczkodawcy. Warto ich poszukać, aby wiedzieć, czy wzięcie pożyczki w danej firmie jest opłacalne.

Dodaj komentarz