Wakacje na Wyspach Kanaryjskich

Wakacje na Wyspach Kanaryjskich

Wyspy Kanaryjskie od lat cieszą się ogromną popularnością wśród polskich turystów. Do wyboru mamy cztery wyspy archipelagu: Gran Canarię, Teneryfę, Lanzarote oraz Fuerteventurę. Mamy także możliwość wypoczynku na mniejszych i mniej znanych wyspach, czyli La Palmie, El Hierro i Gomerze, jednak pamiętać trzeba, że wiązać będzie się to z większymi kosztami.

Wyspy Kanaryjskie – ile trwa podróż?

Ponieważ mówimy o wyspach, jedyną możliwością dostania się na nie jest podróż samolotem. Najczęściej będziemy mieli do czynienia z czarterowymi połączeniami lotniczymi, organizowanymi przez biura podróży. Na Wyspy Kanaryjskie latają też samoloty rejsowe, a także tanie linie lotnicze, niejednokrotnie z przesiadką. Lot na Wyspy Kanaryjskie z Polski trwa około 5,5 godziny. Lotniska znajdują się na wyspach Gran Canaria, Teneryfa, Lanzarote, Fuerteventura oraz La Palma.

Co muszę wiedzieć przed urlopem na Wyspach Kanaryjskich?

Archipelag Wysp Kanaryjskich należy do Hiszpanii, a zatem jest częścią Unii Europejskiej, więc nie potrzebujemy paszportu, żeby się tam dostać. Warto zaopatrzyć się w to, co zabieramy na egzotyczne wakacje: strój kąpielowy, krem z filtrem i kapelusz. Na miejscu za wszystko zapłacimy w euro, nie ma też problemu z korzystaniem z bankomatów czy z płatnościami kartą. Nie ma również rekomendowanych przez wyjazdem na Wyspy Kanaryjskie szczepień.

Co zwiedzić na Wyspach Kanaryjskich? Gran Canaria

Trzeba pamiętać, że Wyspy Kanaryjskie to archipelag podobnych, a jednak całkiem odmiennych od siebie wysp, z których każda ma do zaoferowania co innego. Gran Canaria, zajmująca centralne miejsce w archipelagu, znajduje się pomiędzy Lanzarote i Fuerteventurą, tworząc z nimi prowincję Las Palmas. Ma powierzchnię ponad 1600 kilometrów kwadratowych i niezwykle różnorodną faunę oraz florę, a także klimat. W centrum wyspy znajduje się masyw wulkaniczny, zaś najwyższy jej punkt to Pico de Las Nieves (1949 m n.p.m.). Kurorty Gran Canaria to przede wszystkim Maspalomas (z przyległym Meloneras), Playa del Inglés oraz San Agustin. Znajdziemy tam liczne hotele o różnych standardach, piękne plaże i bogatą infrastrukturę. Największą atrakcją Maspalomas są tamtejsze wydmy, znane jako “Dunas de Maspalomas”. Playa del Inglés i San Agustin zachwycają niesamowitymi widokami oraz licznymi, wielopoziomowymi centrami handlowymi. Jako że cała Gran Canaria jest strefą wolnocłową, warto wybrać się na zakupy do jednej z licznych perfumerii, z bardzo konkurencyjnymi w porównaniu z Polską cenami.

Co zwiedzić na Wyspach Kanaryjskich? Teneryfa

Teneryfa jest największą i najludniejszą wyspą całego archipelagu Wysp Kanaryjskich – ma powierzchnię ponad 2 tysięcy kilometrów, około 80 kilometrów długości i 50 kilometrów szerokości, a zamieszkuje ją prawie 900 tysięcy ludzi. Stolicą jest Santa Cruz de Tenerife, jednocześnie największe miasto na wyspie. Wspólnie z Las Palmas de Gran Canaria jest także stolicą autonomii Wysp Kanaryjskich. Na Teneryfie znajdują się dwa obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO – wulkan Teide, który jest też parkiem narodowym, oraz zabytkowe miasto La Laguna. Wakacje na Teneryfie muszą mieć w planie zwiedzenie tych dwóch wyjątkowych miejsc. Legenda głosi, że wyspa ta jest pozostałością zaginionej Atlantydy. Dziś jest jednym z głównych ośrodków turystycznych świata. Urlop na Teneryfie to propozycja zarówno dla rodzin z dziećmi, które chcą zapewnić swoim pociechom liczne atrakcje, takie jak baseny, zjeżdżalnie czy parki z dzikimi zwierzętami, jak i singli i osób bezdzietnych, z uwagi na szeroką ofertę rozrywkową. Warto zaznaczyć, że wyjazd na Teneryfę jest dobrym pomysłem niezależnie od pory roku – sezon trwa tam bowiem pełne 12 miesięcy.

Wakacje na Wyspach Kanaryjskich

Co zwiedzić na Wyspach Kanaryjskich? Lanzarote

Często nazywana jest “wyspą wulkanów”, nie oznacza to jednak, że wakacje na Lanzarote to kiepski pomysł. Wręcz przeciwnie, łączy ze sobą iście “księżycowe” krajobrazy i piękne, sprzyjające wypoczynkowi plaże. Podobnie jak pozostałe wyspy archipelagu wysp kanaryjskich, charakteryzuje się łagodnym klimatem i tzw. wieczną wiosną. Sprawia to, że urlop na Lanzarote spędzić możemy i w sierpniu, i w kwietniu czy listopadzie, ciesząc się dobrą pogodą. Atrakcje Lanzarote to przede wszystkim wulkaniczny Park Narodowy Timanfaya, Mirador del Rio – taras widokowy na sąsiednią wyspę Graciosa, Puerto del Carmen, czyli nadmorski deptak i szerokie plaże, Playa Blanca to miejscowość turystyczna wraz z plażami El Papagayo, Guatiza Jardín de Cactus (kaktusowy ogród botaniczny) oraz region uprawy winorośli La Geria.

Co zwiedzić na Wyspach Kanaryjskich? Fuerteventura

Fuerteventura nie bez powodu nazywana jest “rajem dla surferów” – cieszyć się mogą piękną, słoneczną pogodą, ale przede wszystkim odpowiednio silnym wiatrem, niezbędnym do uprawiania tego sportu. Położona najbliżej wybrzeży Afryki, gwarantuje zapierające dech w piersiach widoki i piaszczyste lub kamieniste plaże. Wakacje na Fuerteventurze to jednak nie tylko propozycja dla surferów – w kurorcie Costa Calma toczy się bogate życie nocne, a mniejsze miejscowości przypadną do gustu spragnionym odpoczynku. Urlop na Fuerteventurze przewidywać powinien również klify w La Pared oraz pirackie jaskinie w Ajuy.

 

Dodaj komentarz