Wakacje w Bułgarii – dokąd jechać i co zwiedzać. Hotele, kurorty, pensjonaty

Wakacje w Bułgarii – dokąd jechać i co zwiedzać. Hotele, kurorty, pensjonaty

Bułgaria jako pomysł na wakacje zyskuje wśród Polaków coraz więcej zwolenników. Przyciągają nas czyste plaże, ciepła woda, mili mieszkańcy, dobre jedzenie oraz, przede wszystkim niskie ceny. O czym pamiętać, jeżeli chcemy spędzić urlop w Bułgarii?

Bułgaria – jak dojechać?

Do Bułgarii możemy dostać się drogą lotniczą jak i samochodem. Jedna i druga opcja mają swoje wady i zalety. Podróż samolotem bez wątpienia jest szybsza, bo zajmuje około dwóch godzin. Samolotem do Bułgarii możemy się wybrać zarówno z przewoźnikami rejsowymi, takimi jak nasz rodzimy LOT lub tanimi liniami, takimi jak Ryanair lub Wizzair; jak i z przewoźnikami czarterowymi, realizującymi połączenia typowo turystyczne. Często są to loty organizowane przez biura podróży. Ceny biletów do Bułgarii warto sprawdzać za pomocą popularnych wyszukiwarek i porównywarek. Dzięki temu jesteśmy w stanie upolować najlepsze okazje.

Podróż z Polski do Bułgarii samochodem wieść może przez dwie trasy: jedną przez Słowację, Węgry i Rumunię, druga zaś prze Słowację, Węgry i Serbię. Pierwsza jest dłuższa, bo podróż nią trwa około 14 godzin; ta wiodąca przez Serbię jest o dwie godziny krótsza. W przypadku obydwu tras pamiętać należy o zakupie winiet – w Polsce jest drogo i się nie opłaca, lepiej zrobić to w kraju docelowym. Jadąc przez Serbię zapłacimy również za poruszanie się po tamtejszych autostradach (kwoty zależne od odcinka drogi i kategorii pojazdu, zazwyczaj między 1 a 3 euro). Podróż samochodem z Polski do Bułgarii przez Serbię to jeszcze jedna ważna kwestia, a mianowicie konieczność posiadania paszportu, gdyż kraj ten nie należy do Unii Europejskiej. Podróż samochodem z Polski do Bułgarii przez Rumunię jest zatem dłuższa, ale do przekraczania granic potrzebujemy tylko dowodu osobistego.

Jeżeli chcemy, możemy dotrzeć z Polski do Bułgarii autokarem – wielu przewoźników organizuje takie przejazdy, a ich ceny kształtują się od kilkuset złotych za bilet w jedną stronę. Inną propozycją jest podróż pociągiem, jest to jednak długa i żmudna wyprawa, dodatkowo z przesiadkami. Znacznie wygodniej będzie wybrać samolot, samochód lub autokar.

Bułgaria – z biurem podróży czy samodzielnie?

Odpowiedź na pytanie, czy wakacje w Bułgarii spędzić z biurem podróży, czy lepiej zorganizować wyjazd samodzielnie, bez wątpienia frapuje wielu Polaków. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Decydując się na urlop z biurem podróży na pewno pozbywamy się wielu obowiązków – po prostu wybieramy interesujący nas hotel, rodzaj wyżywienia i termin. Musimy pamiętać, że najtaniej z biurem podróży na wakacje pojedziemy w ramach ofert last minute, czyli takich, które pojawiają się na kilka dni przed rozpoczęciem turnusu – i to najczęściej poza okresem wakacji w Polsce. Oczywiście oferty last minute do Bułgarii są dostępne także na lipiec i sierpień, trzeba się jednak liczyć z wyższym kosztem niż w czerwcu czy wrześniu. Jeżeli więc ma się dzieci, trudno zaplanować wypoczynek z dnia na dzień i, co za tym idzie, skorzystać z atrakcyjnych propozycji last minute. Urlop w Bułgarii przygotowany samodzielnie to propozycja dla tych, którzy mają nieco zacięcia organizacyjnego i umieją wyszukiwać przydatne informacje w Internecie. Istnieje bowiem cała masa porównywarek cen biletów lotniczych, hoteli i pensjonatów, spośród których wybrać można interesującą nas opcję, dopasowując do naszych indywidualnych potrzeb. Jeżeli chcemy sami zaplanować wakacje w Bułgarii, musimy uzbroić się w nieco cierpliwości, która jednak przy odrobinie szczęścia zaowocuje niższą niż w przypadku wyjazdu z biurem podróży.

Wakacje w Bułgarii - dokąd jechać i co zwiedzać. Hotele, kurorty, pensjonaty

Bułgaria – dokąd jechać, co zobaczyć?

Bułgaria jest pięknym, różnorodnym krajem o bogatej historii, pięknej kulturze i przepysznym jedzeniu. Morze Czarne w Bułgarii to prawie 400 kilometrów linii brzegowej, od malowniczej Warny na północy, aż po nieco egzotyczne Burgas na południu. Wśród kurortów, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając się na urlop do Bułgarii, bez wątpienia należą Złote Piaski i Słoneczny Brzeg, od lat cieszące się ogromną popularnością wśród turystów z całej Europy. Złote Piaski to wizytówka północy Bułgarii; znajdują się około 20 kilometrów od Warny i jej portu lotniczego. Nazwa pochodzi od legendy głoszącej, iż w tamtejszej okolicy piraci zakopali na plaży skarb, zaś natura zmieniła go w złoty piasek, na którym możemy dziś wypoczywać. Na południu kraju znajduje się zaś Słoneczny Brzeg, oddalony o około 35 kilometrów od miasta Burgas i tamtejszego lotniska. Jest to region najlepiej rozwinięty pod kątem zaplecza turystycznego, świetnie nadaje się więc na wakacje w Bułgarii. Warto wspomnieć, że wszystkie bułgarskie kurorty nad Morzem Czarnym są świetnie przygotowane na przyjmowanie rodzin z dziećmi, które mogą liczyć na dużo atrakcji i przyjazne im środowisko.

Dodaj komentarz