W górach jest wszystko co kocham, jak mówi piosenka. Każdy, kto choć raz miał okazję posmakować wędrówki po takim terenie, z pewnością marzy o powrocie na szczyty. Góry są piękne o każdej porze roku. Wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, możemy podziwiać piękno rozkwitającego życia. Latem wędrówki po górach dają satysfakcję i są wyzwaniem dla każdego. Gdy siedzisz na szczycie i obserwujesz złocące się pod Twoimi stopami drzewa, możesz być pewien, że w Polsce zaczęła się jesień. Góry zimą są zaś ukochanym miejscem wszystkich narciarzy.
Gdzie pojechać w góry?
To gdzie chcesz wyjechać zależy od tego, na czym najbardziej Ci zależy. Każde z polskich pasm górskich jest wyjątkowe i piękne. Różnią się one między sobą. Widoczne na pierwszy rzut oka różnice w wysokości to nie wszystko. Miejsca te są bardziej lub mniej popularne, a to zaś przenosi się na liczbę turystów, jakich spotkamy na szlaku. Także infrastruktura turystyczna jest ważną cechą, która może nas przyciągnąć lub zniechęcić do odwiedzenia. Obecność parków narodowych i krajobrazowych, oraz ich wewnętrzne rozporządzenia są wytycznymi, na które zwracają uwagę choćby właściciele czworonogów, chcący zabrać je ze sobą na wakacje. Jakie miejsce na wypoczynek wybrać i na co zwrócić uwagę? Oto nasze propozycje!
Tatry Wysokie
Zakopane to pierwsze skojarzenie wielu z nas dotyczące gór. Co za tym idzie, miejsce to odwiedza rocznie ogromna liczba turystów. Mamy niewielką szansę odpocząć od cywilizacji na szlaku. Tatry Wysokie od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Zdarza się, że stoi się w kolejce, by wejść na szczyt (na przykład na jeden z bardziej znanych – Giewont). Fakt, że rocznie tyle osób odwiedza ten teren ma też swoje plusy. Nie będzie problemu, by znaleźć bazę noclegową. Nie ważne, czy myślisz o hotelu, pensjonacie, czy schronisku. Jeżeli zdarzy się, że będziesz mieszkać dość daleko od szlaków turystycznych, nie przejmuj się! Liczba busów, taksówek, powozów i meleksów, które podwiozą Cię pod sam początek szlaku może Cię zaskoczyć. Tatry wysokie są najwyższymi górami w Polsce. W wyższych partiach mają one charakter alpejski. Skaliste szczyty unoszące się nad Podhalem zapiera dech w piersiach. Niestety nie psich. Jeśli marzy Ci się wypad z psem, Tatrzański Park Narodowy pozwala Ci z nim spacerować jedynie po dwóch szlakach – w Dolinie Chochołowskiej i Dolinie Lejowej. Nie spodziewaj się jednak długiej wyprawy.
Szklarska Poręba – Karpacz
Karkonosze nie mogą równać się wysokością z Tatrami Wysokimi. Śnieżka – najwyższy szczyt w Karkonoszach posiada jedynie 1602 m n.p.m. Góry te nie mają takiego charakteru jak wyżej wymienione. Nie można jednak odmówić im uroku. Podejście na wyższe szczyty nie ustępują niczym tym z Tatr. Jest to powód, dla którego Karkonosze pokochały rodziny z małymi dziećmi. Infrastruktura, restauracje i dojazdy nie pozwalają nam się do niczego przyczepić. Problem mogą mieć kierowcy aut napędzanych LPG. Na większości stacjach nie zatankujemy gazu. Jest to jednak raj dla właścicieli psów. Na terenie całego parku możemy spacerować z czworonogiem na smyczy. Większość restauracji pozwala nam przebywać na ich terenie z pupilem bez względu na wielkość. Zarówno w Szklarskiej Porębie jak i w Karpaczu możemy znaleźć noclegi, gdzie za psa nic nie zapłacimy.
Rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady!
Zastanawiało Cię kiedyś, dlaczego w Bieszczady? Bo to trudno dostępny teren. Jeżeli zależy Ci na bliskości z naturą, na odpoczynku od cywilizacji i tłoku miast, Bieszczady są idealnym rozwiązaniem. Ruch turystyczny widoczny jest jedynie w miastach, których na tym terenie jest jak na lekarstwo. Dzikie Bieszczady są atrakcyjne właśnie z tego powodu. Opuszczone wsie, czy cerkwie i zdziczałe sady są tu normalnym widokiem. Związane jest to z pewnością z trudną historią tego terenu. Na szlaki turystyczne trudno się dostać. Turysta nie ma tu wielu możliwości do wyboru. Zazwyczaj jest to osobisty samochód lub wędrówka piesza. Brak komunikacji jest problemem dla turystów. Dzięki temu w Bieszczadach nie spotkasz tylu ludzi co w innych wymienionych tu rejonach. Również same góry, choć przepiękne, mogą zawieźć osoby mające przed oczami tatrzańskie szczyty. Bieszczady są w całości porośnięte. Są także przyjazne psom i mają swój urok. Kto raz tam pojedzie, z pewnością je doceni i zakocha się w Bieszczadach.
W Polsce mamy wiele przepięknych gór. Każde miejsce jest inne i to zachęca do odkrywania każdego osobno. Warto zastanowić się nad tym, czego oczekujemy od wakacji w górach i dokładnie zaplanować cały pobyt.