Jesień to czas, kiedy pogoda nas nie rozpieszcza i temperatura staje się coraz niższa. Nie zachęca to do przebywania na plaży tak jak latem. Jednak Polska jest pełna wielu innych miejsc wartych zobaczenia. Jesienią możemy odkryć ciekawe miejsca kraju, które często pomijane są latem, kiedy wszyscy ruszają głównie nam morze lub w góry. Jest to idealny czas, by pozwiedzać zabytki lub poznać mniej popularne turystycznie, ale równie piękne miejsca. Gdzie pojechać jesienią w Polsce? Oto kilka ciekawych propozycji.
Kraina w Kratę
Kraina w Kratę znajduje się na Środkowym Wybrzeżu. Nazwa nawiązuje do zachowanych na tym obszarze licznych przykładów budynków i konstrukcji ryglowej. Drewniane elementy konstrukcji tworzą na powierzchni ścian charakterystyczne wzory – kratę. Wiele budynków mieszkalnych i gospodarczych o konstrukcji szachulcowej przetrwało w Krupach. Jest tu też kościół z wieżą z XIV wieku i cennym wyposażeniem gotyckim i barokowym. W Staniewicach godny uwagi jest kościół ryglowy z XVIII wieku z murowaną wieżą z poprzedniego gotyckiego kościoła. W Starym Jarosławiu zachęca do zwiedzania malowniczy zespół zabytkowej XIX-wiecznej zabudowy, w tym o konstrukcji ryglowej. Znajduje się tu również gotycki kościół z XIV wieku z zabytkowym wyposażeniem. Jedna z najpopularniejszych miejscowości Krainy w Kratę jest jednak Swołowo. Jest ono położone na pograniczu województw zachodniopomorskiego i pomorskiego. Można powiedzieć, że jest to żywy skansen kraciastej architektury. Zachowały się tutaj nie tylko pojedyncze budynki, ale całe obejścia wraz z zabudową gospodarczą. W gruntownie wyremontowanej Zagrodzie Albrehta, jednym z największych we wsi zespołów ryglowego budownictwa, mieści się obecnie Muzeum Krainy w Kratę. Można tutaj udać się do gospody i zjeść pyszne, regionalne potrawy. Dzieci będą miały możliwość zobaczenia zwierząt gospodarskich, co w obecnych czasach, zwłaszcza mieszkając w mieście może być dla nich nie lada atrakcją. Pobyt w Krainie w Kratę można porównać do podróży w czasie. Można odnieść wrażenie, że tutaj czas jakby ustał w miejscu i rządził się własnymi prawami. Gdzie pojechać jesienią w Polsce poza przepiękną kraciastą krainą? Poniżej kolejne propozycje!
Gdańsk
Można byłoby pomyśleć, że odwiedzanie tak popularnego miasta to żadna frajda. Tymczasem znajduje się tu wiele ciekawych miejsc, które często są przez nas pomijane. Zazwyczaj Gdańsk jest tylko punktem przelotowym w drodze nad morze. Jednak jesienią możesz poznać to miasto z innej strony. Najbardziej malowniczy zakątek dawnego gdańskiego Starego Miasta znajduje się nad Kanałem Raduni. Został on wybudowany przez Krzyżaków w połowie XIV wieku. Zachowały się tu dwa średniowieczne młyny. Wielki Młyn z XIV wieku mieści się na wyspie między odnogami Raduni. Pełnił funkcję spichrza, młyna oraz piekarni. Obok wznosi się ryglowy XVIII-wieczny Dom Młynarza, a nieco wyżej w górze kanału Mały Młyn z początku XV wieku.
Warto również zwiedzić Fort Góry Gradowej – dawniej nazywany Grodziskiem. Jest to część Gdańska położona na zachód od Starego Miasta u podnóża i na skarpie opadających wzgórz Pobrzeża Kaszubskiego. W nim znajduje się zabytkowa część zewnętrznej linii fortyfikacji Gdańska z XVII wieku. Zachowany ciąg fortyfikacji, m.in. północny Bastion Jerozolimski, południowy Bastion Neubauera i Reduta Napoleońska tworzą Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich Twierdza Gdańsk. Bastion Jerozolimski jest ponadto punktem widokowym, z którego można podziwiać piękne krajobrazy.
Gdynia
Na spokojny spacer w ciepły jesienny dzień idealnym miejscem będzie Cypel Redłowski. Jest to klifowe zakończenie Kępy Redłowskiej, pasma malowniczych, porośniętych lasem wzgórz wznoszących się 90 m n.p.m. Pośród zieleni znajdują się wyremontowane stanowiska ogniowe Baterii Redłowskiej wybudowanej po II wojnie światowej i obecnie udostępnione do zwiedzania. Będąc w tych okolicach warto udać się nieco dalej do Oksywia. Jest to dawna wieś rybacka na Kępie Oksywskiej i historyczna siedziba gdyńskiej parafii. W centrum znajduje się gotycki kamienno-ceglany kościół. Św. Michała Archanioła z XV wieku. Ciekawą budowlą, którą warto zobaczyć jest torpedownia. Została ona wybudowana przez Niemców w czasie II wojny światowej i znajduje się 200 metrów od cypla oksywskiego. Patrząc na nią ma się wrażenie, że budowla unosi się na wodzie. Warto także udać się do Orłowa. Jest to dawna osada rybacka, której zabytkowe centrum tworzy zespół domów rybackich, dom zdrojowy i ryglowy budynek dawnej gospody – Adlerówki. W jednym z domów wypoczywał Stefan Żeromski, stąd nazywa się go Domkiem Żeromskiego. U stóp Kępy Orłowskiej ciągnie się piękna plaża, a na koronie Klifu Orłowskiego rozpościera się aleja spacerowa. W pobliżu falochronu suszą się sieci, a na piasku wygrzewają się w słońcu łodzie rybackie. Razem z pobliskim molo i Cyplem Redłowskim w tle tworzą niezwykle malowniczy widok.
W Polsce jest oczywiście dużo więcej miejsc godnych odwiedzenia. Wyżej opisane miejsca to przykład mniej popularnych atrakcji, które posiadają wiele uroku. Warto czasem pójść własnym szlakiem, by poznać piękne zakątki naszego kraju. Jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać jesienią w Polsce możesz zacząć wycieczkę od powyższych miejscowości i kontynuować ją według własnych upodobań.