Wielki Kanion USA – dlaczego każdy powinien go zobaczyć?

Wielki Kanion USA – dlaczego każdy powinien go zobaczyć?

Planując wycieczkę do Stanów Zjednoczonych, trzeba koniecznie zobaczyć Statuę Wolności, most Golden Gate oraz Wielki Kanion USA. Przełom rzeki Kolorado stał się tłem dla wielu produkcji filmowych i animowanych. Jak natura wyrzeźbiła tak niezwykłe krajobrazy? Ile tak naprawdę mierzy Wielki Kanion od początku do końca?

Historia widoczna gołym okiem

Wielki Kanion Kolorado warto odwiedzić choćby dla zapierających dech w piersi widoków. Setki warstw łupków, piaskowców, granitu i wapienia tworzą widoczną gołym okiem historię sięgającą wielu milionów lat wstecz. Naukowcy nadal spierają się o to, jak dokładnie powstał Wielki Kanion. Przeważa teoria według której kanion powstał w wyniku wypiętrzenia Wyżyny Kolorado, rzeka jedynie dopełniła dzieła, formując przez tysiąclecia formy i kształty, które możemy podziwiać do dzisiaj. To jedyne takie miejsce na Ziemi, gdzie można prześledzić historię geologiczną naszej planety. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom i pięknu, Wielki Kanion USA znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO.

Miejsce kuszące fotografów z całego świata

Wielki Kanion USA jest wspaniałym miejscem dla fotografów amatorów i profesjonalistów. Setki skalnych labiryntów, iglic i łuków, malowniczych płaskowyżów i kanionów, z lśniącym łukiem rzeki na samym dole stanowią idealne tło dla efektownych zdjęć. Spektakularne wschody i zachody słońca sprawiają, że formacje skalne mienią się niezapomnianymi odcieniami. Widok z platformy widokowej rozpiętej na wysokości 1200 metrów zostaje z każdym turystom do końca życia. Jak dostać się do Kanionu Kolorado i przespacerować “najwyższym balkonem świata”?

Zaplanuj wizytę nad Wielkim Kanionem

Wielki Kanion Kolorado ciągnie się na długość 446 kilometrów, czyli prawie tyle, ile wynosi odległość między wschodnią i zachodnią granicą Polski. Odwiedzić go można na dowolnym odcinku, chociaż najwięcej turystów przyjeżdża od strony Las Vegas z zachodu lub od południa z Phoenix. Dojechać można też słynną Route 66, podróżując kamperem czy motocyklem przez Stany. Zdecydowana większość turystów odwiedza Wielki Kanion od łatwiej dostępnej strony południowej, tzw. South Rim. Dziksze i bardziej niedostępne podejście od strony North Rim przyciągnie miłośników adrenaliny i przygody. Na terenach wokół wąwozu, jeśli tylko potrafimy, warto poruszać się konno. Dzięki temu można poczuć się niczym na Dzikim Zachodzie. Na grzbiecie wierzchowca można też dotrzeć do inaczej niedostępnego wodospadu Havasu.

Najczęściej turyści odwiedzają Wielki Kanion USA w miesiącach wakacyjnych. South Rim jest jednak dostępny przez cały, a od strony North Rim można podejść do krawędzi kanionu od połowy maja do końca listopada. Wiosna i jesień zapewniają nieco łagodniejsze temperatury, większą prywatność i wspaniałe światło. 

Dodaj komentarz