Co należy mieć ze sobą w plecaku podczas wyprawy w góry?

Co należy mieć ze sobą w plecaku podczas wyprawy w góry?

Spacery górskie są wspaniałą formą wypoczynku. Marsz jest jedną z lepszych form aktywności dla naszego ciała. Powietrze górskie wolne od miejskich zanieczyszczeń ma dobroczynny wpływ na nasze płuca. Krajobraz i nietuzinkowe widoki to kolejny powód, dlaczego urlop w górach to doskonały wybór. Jak się przygotować, żeby w pełni się cieszyć pobytem w górach? Jakich przedmiotów nie może zabraknąć w naszym wyposażeniu? Poniżej krótka lista, o której warto pamiętać na dłuższych spacerach.

Apteczka podróżna

Wypadki mogą się zdarzyć nawet na prostej drodze. Warto zawsze być przygotowanym, zwłaszcza że na górskim szlaku nie znajdziemy sklepów, w których można się zaopatrzyć w plastry lub krem na stłuczenia. Pomoc w razie skręcenia kostki może mieć problemy z dotarciem do nas. Ważne jest, żeby podstawowe wyposażenie apteczki mieć ze sobą. Nie powinno nam zabraknąć opasek uciskowych, bandażów elastycznych, gazy i jodyny. Dobrze jest mieć ze sobą również tabletki przeciwbólowe, środki higieniczne i chusteczki.

Kompas i mapa

Na otwartej przestrzeni można się zgubić, żeby uniknąć takiej sytuacji warto posiłkować się mapą i kompasem. Obecnie smartfony i urządzenie gps mogą nam pomóc w znalezieniu właściwej drogi. Jednak tradycyjna mapa ma tą przewagę, że nigdy się nie rozładuję i nie będzie gubić zasięgu. Jeżeli podróżujemy z dziećmi, jedną z atrakcji dla nich przygotowanych może być nauka posługiwania się kompasem.

Latarka i peleryna przeciwdeszczowa

Pogoda w górach bywa bardzo zmienna. Nie należy ufać żadnej prognozie pogody, gdyż nawet w ciągu godziny bezchmurne niebo może zamienić się w chmury burzowe. Jeśli nie mamy na sobie kurtki z kapturem warto schować do plecaka nieprzemakalną pelerynę. Zajmuje ona bardzo mało miejsca, a może skutecznie uchronić nas od deszczu.

Latarka w naszym ekwipunku też będzie pożyteczna. Krótki spacer może zamienić się w długą wyprawę. W takim wypadku zmrok może nas zaskoczyć. Poruszanie się bez światła po wąskich i kamienistych ścieżkach jest niebezpieczne. Ryzyko poślizgnięcia się i wywrócenia zmniejszy latarka lub bardziej profesjonalna czołówka, czyli lampa zakładana na głowę.

Zdrowa przekąska

Dla dobra naszego metabolizmu powinniśmy spożywać jedzenie co 2-3 godziny w małych porcjach. Podczas wycieczek górskich pamiętanie o tej zasadzie jest bardzo ważne. Głód sprawia, że stajemy się marudni i zmęczeniu. Przekąszenie czegoś małego zwiększy naszą energię i pozwoli w pełni cieszyć się aktywnością. Doskonałymi przekąskami do plecaka są batony proteinowe, orzechy, banany.

Dodaj komentarz