Co warto zobaczyć w Neapolu?

Co warto zobaczyć w Neapolu?

Neapol to cudowne miasto w południowych Włoszech leżące nad Zatoką Neapolitańską. Obecnie jest jednym z wielu często odwiedzanych miast włoskich, którym udało się zauroczyć resztę świata, powodując każdego roku ogromne turystyczne oblężenie. Nie zawsze jednak tak było. W książce Roberta Saviano Neapol jawi się jako kolebka najgroźniejszej mafii w historii świata, która według pisarza ma się świetnie i wciąż dyryguje władzami miasta i okolic. Fakt ten jednak nie przeszkadza turystom, którzy przyjeżdżają tutaj, by stanąć twarzą w twarz z Wezuwiuszem i zobaczyć, czy miasto faktycznie zasługuje na miano jednego z najbrzydszych w całym kraju.

Gdzie warto się udać?

Entuzjaści wszystkiego co włoskie z pewnością stwierdzą, że Neapol sam w sobie jest atrakcją i że w zrozumieniu tego miejsca mogą pomóc przede wszystkim bezcelowe spacery po krętych i wąskich uliczkach. Uliczki to jednak nie wszystko. Neapol to miasto bram i oficyn, które choć nie wyglądają zachęcająco, to jednak godne są tego, by do nich zajrzeć. Neapolitańskie bramy to pewnego rodzaju arcydzieła i wielkie niespodzianki. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, czego po nich się spodziewać, ale jednego można być pewnym – na pewno nie standardowej bramy wejściowej. W jednej bramie znajdziemy imitowane na greckie popiersia, które są dekoracją podwórka, w innej ogromne klatki pełne kolorowych kanarków. Zawsze będziemy zaskoczeni i po “pierwszej bramie” złapiemy się na tym, że nie jesteśmy w stanie przestać. Będziemy zaglądać wszędzie.

Fontanelle

Fontanelle to jedna z tych atrakcji, których historia nie należy do nazbyt optymistycznych, choć miejsce jest pod każdym względem niesamowite i warto się tam udać. Fontanelle to niezwykły cmentarz znajdujący się w dzielnicy Materdei, w którym obecnie można podziwiać około 40 tysięcy czaszek będącymi dramatyczną pozostałością epidemii cholery i dżumy, które nawiedziły również ten region w XVII, a następnie XIX wieku. Cmentarz znajduje się w byłym kamieniołomie, który znajdował się w części wulkanicznej skały. Wchodząc do Fontanelle ma się wobec tego wrażenie, że wchodzi się do jaskini. Z miejscem wiąże się pewnego rodzaju przesąd pozwalający wierzyć Neapolitańczykom, że jeżeli zaopiekują się konkretną czaszką, to będą mogli liczyć na powodzenie w życiu. Na wielu czaszkach można zobaczyć niewielkie monety, które świadczą o tym, że ktoś się modlił za zmarłą duszę. Cmentarz jest również zdobiony kwiatami i różnymi innymi przedmiotami. Wiara w to, że dobry uczynek przyniesie szczęście jest ogromna. Między czaszkami można również zaobserwować kupony lotto.

Dodaj komentarz