Co zwiedzić w Lizbonie? – 7 najciekawszych miejsc

Co zwiedzić w Lizbonie? – 7 najciekawszych  miejsc

Lizbona jest stolicą Portugalii, którą praktycznie  przez cały rok odwiedza wielu turystów. Dzieje się tak dlatego, że lato trwa tu dłużej niż w Polsce, a zima jest krótka. Łatwo więc można trafić na piękną pogodę w Lizbonie. Nawet w październiku czy listopadzie możesz wybrać się na wakacje, jeżeli prędzej nie udało ci się wyjechać. Co zwiedzić w Lizbonie? Oto 7 najciekawszych miejsc!

Wieża Belem

Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych i oryginalnych budowli w Portugalii. Niegdyś była ona częścią systemu ochrony ujścia rzeki Tag do Oceanu Atlantyckiego. System ten pierwotnie został zaprojektowany przez króla Jana II i składał się z budowli w Cascais i na Costa da Caparica. Taki system nie pokrywał jednak całkowicie ujścia Tagu. Dlatego też w późniejszych latach król Manuel I zdecydował o budowie trzeciego obiektu – Wieży Belem.

Wieża pełniła wiele różnych funkcji na przełomie czasu. Mieściło się w niej więzienie, punkt poboru opłat od statków wpływających do Lizbony, a nawet koszary wojskowe. Obecnie Wieża Belem jest zabytkiem narodowym wpisanym na listę UNESCO. Ponadto w 1999 roku budowla została jednym z 7 cudów Portugalii. Jeśli zastanawiasz się, co zwiedzić w Lizbonie – Wieża Belem jest obowiązkową pozycją. Po prostu zachwyca swoim pięknem!

Klasztor Hieronimitów

Podobnie jak Wieża Belem jest wpisany na listę UNESCO w Lizbonie. Klasztor co roku odwiedzają tysiące turystów z całego świata. Ciekawostką jest, że został on wybudowany dzięki zyskom, jakie Portugalia czerpała z handlu przyprawami. Budowa tego przepięknego klasztoru rozpoczęła się w roku 1501, a zakończyła dopiero ponad 100 lat później. Klasztor Hieronimitów jest świetnym przykładem stylu manuelińskiego w Portugalii. Jest on co prawda widoczny w wielu miejscach, jednak klasztor jest jego idealnym odzwierciedleniem. Nie dość, że zachwyca zewnętrzną formą, to wewnątrz również jest przecudowny. Wchodząc do środka zobaczymy nie tylko wspaniałe wnętrze, ale też groby Vasco da Gama oraz Luísa de Camões – najsłynniejszego portugalskiego poety. Jednak w  całym klasztorze najcenniejsze są krużganki o wymiarach 55×55 m. Idealne wykończenia oraz przepiękne zdobienia sprawiają, że warto stać w kolejkach, by je zobaczyć.

Katedra Se

Katedrę Sé (Se de Lisboa) charakteryzują dwie potężne wieże. Na trwałe wpisały się one w krajobraz Alfamy, jak i całej Lizbony. Katedra została wybudowana w stylu późnoromańskim. Przez wieki była jednak wielokrotnie przebudowywana, co sprawiło, że częściowo zatraciła swój średniowieczny charakter. Obecnie możemy dostrzec w budowie różne style architektoniczne. Zwiedzając Katedrę Se koniecznie musimy zobaczyć krużganki. Wejście na krużganki jest płatne, jednak warte swojej ceny. Tam właśnie możemy dostrzec najpiękniejsze przykłady gotyku. Od 1907 roku jest to zabytek narodowy Portugalii – nie możemy go więc pominąć będąc w Lizbonie. Co zwiedzić w Lizbonie poza powyższymi przykładami? Kolejne atrakcje czekają!

Plac Rossio

Oficjalna nazwa tego miejsca to Plac Piotra IV. Stanowi on tętniące życiem centrum miasta i zachwyca swoim pięknem. Nazwa placu pochodzi od kolumny króla Portugalii, stojącej na samym środku. Na placu Rossio znajduje się obecnie Teatr Narodowy Marii II. Kiedyś jednak zlokalizowany był tutaj Pałac Inkwizycji, gdzie dochodziło do publicznych egzekucji i innych działań. Mieścił się tu też Szpital Wszystkich Świętych, który wybudowali Król Jan II i Manuel I. W wyniku trzęsienia ziemi  w 1755 roku został jednak całkowicie zniszczony i nie odbudowano go ponownie.

Tramwaj 28

Nie możesz nie skorzystać z tego środka transportu będąc w Lizbonie. Jest to jeden z najpopularniejszych symboli miasta. Podążając przez centrum Lizbony miniesz po drodze ciekawe atrakcje i zabytki. Jeśli zastanawiasz się, co zwiedzić w Lizbonie, przejażdżka tramwajem 28 może być inspirująca. Tramwaj 28 jest oryginalny, a przejazd nim tani. Dlatego też często bywa zatłoczony. Warto jednak poświęcić trochę czasu i uzbroić się w cierpliwość, by się nim przejechać.

Muzeum Azulejos

Przez cały pobyt w Lizbonie możemy dostrzec płytki azulejos w różnych miejscach. Znajdują się one na elewacjach budynków, na ozdobnych panelach, we wnętrzach kościołów czy sklepach z pamiątkami. Są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów kraju. W Lizbonie natomiast znajduje się Narodowe Muzeum Azulejos, które jest poświęcone płytkom. Muzeum płytek azulejos powstało w 1965 roku, a miano Muzeum Narodowego zyskało w 1980 roku. Jego portugalska nazwa brzmi Museu Nacional do Azulejo. Mieści się ono w dawnym Klasztorze Madre Deus, który w 1509 roku został ufundowany przez królową Leonorę. W muzeum możemy podziwiać największą kolekcję płytek azulejos w Portugalii.  Przedstawia ona rozwój płytek azulejos od XV wieku, aż do chwili obecnej. Mamy możliwość zobaczenia, jak zmieniały się najpopularniejsze elementy zdobnicze na przełomie setek lat.

Kościół św. Rocha

Choć Kościół św. Rocha w Lizbonie przez wiele osób uważany jest za najpiękniejszy przykład stylu barokowego, to jednak nadal często pomijany jest przez turystów. A szkoda, bo jest co podziwiać! Kościół św. Rocha to pierwszy kościół Jezuitów w Portugalii oraz jeden z pierwszych na całym świecie. Przez ponad 200 lat kościół był siedzibą Jezuitów. W 1755 roku miało miejsce tragiczne trzęsienie ziemi, w wyniku którego ocalała tylko część budowli. Od XVIII wieku Kościół św. Rocha jest siedzibą towarzystwa charytatywnego Santa Casa da Misericórdia de Lisboa.

To tylko niewielka część atrakcji, jakie Lizbona ma do zaoferowania. Aby poznać je wszystkie musisz po prostu odwiedzić to miasto. Jeśli zastanawiałeś się, co zwiedzić w Lizbonie, możesz skorzystać z powyższych propozycji – na pewno nie pożałujesz!

Dodaj komentarz