Region kaszubskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego nazywany jest przez Kaszubów Nordą. To jeden z najciekawszych krajoznawczo i przyrodniczo regionów nad Polskim Bałtykiem. Jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać nad morze, kaszubskie wybrzeże jest propozycją wartą rozważenia. Nie tylko odpoczniesz na plaży, ale też będziesz miał możliwość poznania ciekawych miejsc.
Sasino i Białogóra
Miejscowością godną polecenia jest Sasino. Jest to malownicza i popularna wieś letniskowo-wypoczynkowa oddalona zaledwie 4 km od Bałtyku. W centrum mieści się zespół starej zabudowy oraz zespół pałacowo-parkowy. Znajduje się tu rodzinny hotel, w którym możesz się zatrzymać i odpocząć. Hotel Pałac Sasino znajduje się tylko 10 minut drogi od plaży, a ponadto goście mogą liczyć na darmowy transport do samego wejścia na plażę i rozkoszować się jej urokami. Poza zabudową w sosnowym borze na wysokiej wydmie wznosi się latarnia morska Stilo (Osetnik) z 1906 roku o wysokości 34 metrów. Jest ona udostępniana zwiedzającym każdego roku od czerwca do końca sierpnia.
Kolejną miejscowością, którą warto odwiedzić jest Białogóra. Jest to wieś wypoczynkowa o zwartej zabudowie, której centrum leży w odległości 1,5 km od brzegu Bałtyku. Do plaży można swobodnie dojść asfaltową promenadą. Dojdziemy tam też leśnymi drogami wytyczonymi przez podmokły las Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Obszar porośnięty nadmorskim lasem bagiennym chroniony jest rezerwatem Białogóra. Drugi z rezerwatów, Babnica, położony jest po zachodniej stronie wsi. Jest to pasmo porośniętych lasem wydm o wysokości do 40 m n.p.m.
Gdzie pojechać nad morze poza Sasinem i Białogórą?
Ograniczając się do kaszubskiego wybrzeża koniecznie musimy wspomnieć o Dębkach! Miejscowość położona w nadmorskim lesie była popularnym letniskiem już w latach międzywojennych. Latem, na wakacje zjeżdżała do Dębek elita ówczesnego społeczeństwa. Na plaży znajduje się ujście rzeki Piaśnicy, która w latach międzywojennych była granicą polsko-niemiecką. Na zachodnim brzegu Piaśnicy w sąsiedztwie Dębek jest rezerwat Piaśnickie Łąki, chroniący stanowiska rzadkich gatunków roślin. Udostępnia go jedynie szlak kajakowy rzeką Piaśnicą. Warto skorzystać z atrakcji jaką jest spływ kajakiem, by podziwiać piękne otoczenie.
Warto również udać się do Swarzewa. Jest to stara kaszubska wieś rybacka nad Zatoką Pucką. W centrum wznosi się neogotycki kościół z XIX wieku – sanktuarium maryjne. W wyposażeniu jest XV-wieczna figurka Madonny z Dzieciątkiem, nazywana Królową Polskiego Morza. Największe uroczystości odpustowe odbywają się w niedziele po 15 sierpnia i 8 września, na które przybywają Kaszubi z całego regionu. Jeśli wybierzesz się nad morze w tym czasie, możesz odwiedzić też Swarzewo i poczuć okoliczny klimat tych uroczystości.
Przemierzając kaszubskie wybrzeże koniecznie trzeba wspomnieć o Pucku, który jest historyczna stolicą Nordy. Najcenniejszym zabytkiem miasta jest gotycka fara świętych Piotra i Pawła. Do dziś zachowały się gwiaździste sklepienia i cenne wyposażenie renesansowe i barokowe. Rynek, dzisiaj plac Wolności, otacza XIX-wieczna zabudowa, pośród której wznosi się neogotycki ratusz. W porcie rybackim na nabrzeżu stoi pomnik zaślubin z morzem z popiersiem generała Hallera. Wzdłuż brzegów leżą: przystań Harcerskiego Ośrodka Morskiego, plaża, marina i molo spacerowe. Puck jest cudownym miejscem zarówno do wypoczynku w słońcu na plaży, jak i do zapoznania się z ciekawą historią i zabytkami.
Mówiąc o Pucku warto wspomnieć też o pobliskiej Rewie. Wieś ta leży na półwyspie wrzynającym się w wody Zatoki Puckiej na południe od ujścia rzeki Redy. Pomiędzy Rewą a leżącymi na Półwyspie Helskim Kuźnicami rozciąga się podwodna mierzeja, Mewia Mielizna. W Rewie znajduje się jej południowy kraniec nazywany Cyplem Rewskim. Na Promenadzie Zasłużonych Ludzi Morza zobaczyć można tablice upamiętniające 25 wybitnych postaci, które tworzyły historię polskiej marynarki. Warto tutaj zajrzeć i złożyć hołd tym osobom. Od południa z zabudową Rewy graniczy rezerwat Mechelińskie Łąki. Rewa jest jednym z bardziej znanych w Polsce centrów szkolenia windsurfingu. Możesz zatem połączyć wakacyjny wypoczynek z nauką nowych dyscyplin wodnych.
Kaszubskie wybrzeże jest również przyjazne dla rowerzystów. Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas i często zabierasz ze sobą rower na wakacje, tutaj będziesz miał możliwość korzystania z niego, kiedy tylko zechcesz. Ścieżki rowerowe połączyły Puck z Helem (przez Władysławowo) oraz Swarzewo z Krokową. Ta druga droga rowerowa zbudowana została na dawnym odcinku zlikwidowanej linii kolejowej. Na Helu komfortowa promenada pozwala rowerzystom na korzystanie z dobroczynnego klimatu morskiego.
Kto powiedział, że wyjazd nad morze musi skończyć się tylko całodniowym opalaniem na plaży?
Warto wzbogacić swój wypad o zwiedzanie ciekawych miejsc i mniej znanych zakątków. Wyjedź nad morze w poszukiwaniu wypoczynku, ale i przygody. Jeśli zastanawiałeś się, gdzie pojechać nad morze, teraz już wiesz, że kaszubskie wybrzeże jest pełne pięknych miejscowości. Nie zastanawiaj się dłużej i wybierz jedną z nich!