Hotel hotelowi nie równy, czyli różne rodzaje obiektów noclegowych

Turystyka uzdrowiskowa w Polsce

Wydawać by się mogło, że hotele stanowią najbardziej luksusowe obiekty noclegowe, jakie na chwilę obecną działają prężnie na rynku turystycznym. W gruncie rzeczy jednakże nie do końca tak jest, że wszystko to, co nazywa się hotelem stanowi obiekt ekskluzywny. Musimy mieć na względzie umiejętność odpowiedniego rozróżniania poszczególnych typów obiektów i proponowanych przez nich standardów. Hotel hotelowi jak zatem widać nierówny, ale nie oznacza to, że od hoteli należy stronić, bo wręcz odwrotnie – stanowią one przecież podstawę zakwaterowania turystycznego. Hotele jakie są bardzo popularne na chwilę obecną dzielą się na rozmaite kategoryzacje, a co za tym idzie patrzy się na ich dostosowanie do potrzeb gości hotelowych, na ich lokalizację, a także na to jakiego typu są to obiekty, jeżeli chodzi o ich wyposażenie czy też o to, co dokładnie można mieć w tychże obiektach do skorzystania.

Wśród popularnych hoteli, aczkolwiek podstawowych jeżeli chodzi o ich ofertę oraz zupełnie prymarnych względem wyposażenia zalicza się tradycyjne, znane i istniejące od dawien dawna hotele turystyczne. Są to miejsca, w których po prostu udostępniane są zwyczajne, schludne, czyste, ale niekiedy dość obskurne i na pewno nie luksusowe pomieszczenia, w jakich można się przespać. Taki rodzaj zakwaterowania znakomicie sprawdza się w przypadku takich gości hotelowych, dla których bardziej niż jakość pobytu liczy się miejsce, które odwiedzają, to co będą w nim robić, a także cena.

Niewątpliwie za pobyt w hotelu tego rodzaju zapłacimy w ogólnym rozrachunku dużo mniej niż za pobyt w jakimkolwiek innym obiekcie hotelarskim. Ponadto warto też wspomnieć o hotelach tranzytowych, jakie umiejscowione są bezpośrednio przy trasach, a więc przy drogach tranzytowych. W ten sposób można się w nich zatrzymać nawet na chwilową drzemkę w ciągu dnia, będąc w długiej, dalekiej trasie czy przejazdem mijając dany obiekt wpaść do niego i skorzystać z opcji oferowanego w menu wyżywienia. Jest celem tego typu obiektów noclegowych przede wszystkim zapewnienie stosownych udogodnień dla zmotoryzowanych. Takie obiekty nierzadko występują również przy dworcach lotniczych, przy obiektach kolejowych, jest w nich opcja tak jak w charakterystycznych i na pewno znanych nam dobrze motelach – mniej ekskluzywnych formach obiektów noclegowych niż hotel, w których można wynajmować pokoje na godziny.

Jeszcze innym rodzajem obiektu tej kategorii okazują się tak zwane zespoły hotelowo-konferencyjne, a więc hotele kongresowe. Są one zlokalizowane w dużych metropoliach, w wielkich miejskich areałach, gdzie generalnie przybywa wielu przedsiębiorców, biznesmanów, ludzi biznesu, robiących interesy, udzielających wywiadów, organizujących konferencje prasowe, spotkania czy śniadania biznesowe itd. Jest to bardzo istotne, aby tego rodzaju obiekty hotelarskie były jak najbardziej przystosowane do potrzeb ludzi tego typu, którzy odwiedzają obiekty nie turystycznie, ale właśnie w celach zawodowych. Jako owe przystosowanie rozumie się przede wszystkim komfort przygotowywania wielorakich spotkań. Do tego dochodzi wielofunkcyjne wyposażenie, co jest jednoznaczne z zastosowaniem elektronicznego wyposażenia, specjalnego sprzętu nagłaśniającego, rzutników, dostępu do komputera oraz Internetu, ale też i wielu innych drobnych elementów takich jak mikrofony, projektory, odpowiednia liczba wygodnych stolików z blatami do zapisywania notatek, czy też wiele innych elementów, jakie są niezbędne do tego, aby można było korzystać z tych obiektów w pełni potrzeb.

Musimy też wspomnieć o kategorii hoteli wypoczynkowych, czyli typowo takich, jakie mają wysokie standardy i ich walory turystyczne są dla przebywających w nich gości naprawdę świetne, To oznacza, że takie obiekty nie tylko są solidne, elegancko i schludnie urządzone, ale też stanowią taki rodzaj placówek noclegowych, które nieprzypadkowo budowane są w określonych rodzajach lokalizacji, a mianowicie chodzi tu przykładowo o bardzo estetyczne miejsca, które są miejscowościami turystycznymi, jakie odznaczają się przede wszystkim piękną scenerią i niesamowitymi krajobrazami oraz widokami.

Warto też wiedzieć, że mają one z reguły mocno rozszerzone zaplecze pobytowe. Częstokroć to nie tylko miejsca noclegowego, ani jadłodajnie, ale też obiekty wysokiej klasy z obiektem biologicznym. Mają wypożyczalnie sprzętu sportowego, miejsca do rekreacji i aktywności fizycznej, placyki dla zabaw dla dzieci i wiele innych. Dodatkowo należy też wymienić hotele uzdrowiskowe, jakie określa się potocznie mianem SPA.

Znajdują się one najczęściej również w bardzo ładnych wizualnie miejscach, niedaleko często gór, w miejscach klimatycznych, na przykład w rejonie wód mineralnych, ale też nad morzem. Posiadają nie tylko klasyczny personel hotelarski, ale również i personel wykwalifikowany w dziedzinie kosmetyki. Musimy wiedzieć, że są to grupy osób wysoce doświadczonych, bowiem podstawę działalności tego rodzaju obiektów SPA stanowi pielęgnacja i dbałość o urodę.

Na koniec jeszcze krótka informacja na temat aparthoteli, czyli hoteli apartamentowych. Jest to obiekt, jaki znajduje się przeważnie w metropoliach, w atrakcyjnych miejscach turystycznych. Jest w nich wiele mieszkań, które są wynajmowane na przykład wraz z łazienkami, placami z jaccuzzi czy też zapleczem kuchennym. Nie ma w nich ogólnodostępnej restauracji przeważnie, z kolei personel nie jest za bardzo potrzebny, ponieważ hotele apartamentowe są jakby mieszkaniem dla lokatorów – gości na dłuższy czas, a zatem sami się obsługują, żyjąc w hotelach tego typu na trwałe.

Dodaj komentarz