Wyjazd samochodem na wakacje to jeden z najczęstszych wyborów dotyczących środka transportu i spędzenia urlopu. Takie rozwiązanie ma wiele plusów – niezależność, wygoda, możliwość zabrania dużego bagażu i oszczędność w kosztach, zwłaszcza transportu. Jednak by taka podróż przebiegała przyjemnie i bez zakłóceń, kierowca powinien pamiętać o swoich obowiązkach.
Spontaniczne wyjazdy – zwłaszcza te dalekie – nie zawsze wychodzą nam na dobre. W sytuacji, gdy pierwszy raz wybieramy się w daną trasę, warto spojrzeć wcześniej na mapę. Czasami możemy wybrać kilka opcji dojazdu. Jeśli chcemy uniknąć płatne autostrady to musimy mieć świadomość tego, że dojazd podrzędnymi drogami (nie zawsze dobrze oznaczonymi) może zająć więcej czasu i w rezultacie wynieść dużo więcej. Z pomocą przychodzi nam portal www.viamichelin.pl, na którym po wpisaniu punktu startu oraz miejsca docelowego program zaproponuje nam opcję, która jest najszybsza, najciekawsza pod względem turystycznym lub najbardziej optymalna pod względem ekonomicznym. Przy każdej z nich wyliczy, ile kilometrów będzie do przejechania, ile czasu nam to zajmie (przy normalnych warunkach atmosferycznych) oraz jakie będą średnie koszty podróży, biorąc pod uwagę paliwo czy niezbędne opłaty drogowe. Warto wydrukować sobie daną trasę z rozpisanymi kolejnymi odcinkami – taka ściąga bardzo się przydaje, gdy jesteśmy w drodze.
Przykładowo – kierowcy samochodów zarejestrowanych jako „osobowo-ciężarowe” (z tzw. „kratką”) przy wyjazdach na Białoruś lub Ukrainę powinni uwzględnić pewne ograniczenia. Według przepisów, nawet, jeśli nie przewożą żadnego towaru, a jadą jedynie np. z żoną, to granicę mogą przekroczyć tylko w miejscu, w którym dopuszczony jest ruch towarowy. Nie oznacza to, że kierowcy muszą stać w kolejce razem z TIR-ami, ale jeśli pojedziemy na przejście wyłącznie dla ruchu osobowego to urzędnik może nas zawrócić.
Planując daleki wyjazd i w sytuacji, gdy mamy wybór, lepiej unikać jazdy nocą. Jest wielu kierowców lubiących nocną jazdę, ponieważ twierdzą, że wtedy na drogach jest dużo mniej samochodów. To prawda, jednak nocą szybciej daje nam się we znaki zmęczenie, a prowadzenie auta utrudnia nam gorsza widoczność, oślepiające światła innych samochodów czy mgła. Warto wiedzieć o tym, że we Włoszech za wykroczenia drogowe, które są popełnione między godziną 22:00, a 7:00, policja nakłada mandaty wyższe o 30% od dziennych.
Jeśli wybieramy się w długą podróż to warto rozważyć kwestię noclegu – dobrze jest zarezerwować miejsce w hotelu przed wyjazdem, by uniknąć niespodzianek, tj. brak miejsc lub wysoka cena. Nie zapomnijmy o zapisaniu numeru telefonu, który będzie potrzebny, by poinformować o opóźnieniu lub odwołaniu przyjazdu.
Kolejną przydatną stroną, która pomoże nam w przygotowaniach do podróży, jest serwis PZM (www.pzmtravel.com.pl). Na niej znajdziemy szczegóły dotyczące przepisów drogowych w innych krajach, aktualne ceny paliwa, awaryjne numery telefonów, prognozę pogody oraz listę hoteli. Za pośrednictwem PZM-u możemy także nabyć winietki – są to naklejane na szybę naklejki upoważniające do jazdy po autostradach i drogach szybkiego ruchu w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, w Austrii, Szwajcarii, Rumunii czy Słowenii. Winietki można kupić w danym państwie, jednak jeśli mamy je przed wyjazdem, to dzięki temu zaoszczędzimy czas oraz nerwy.
Ważny jest również temat bezpieczeństwa w danym kraju – tutaj są przydatne strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych (www.msz.gov.pl) i informacje konsularne na nich umieszczone. Dowiemy się, jak obecnie wygląda sytuacja w danym kraju, a jeśli sytuacja nie będzie stabilna, to będziemy mieli informację przed wyjazdem. Na wymienionym Portalu znajdziemy także poradnik „Polak za granicą”, który warto przeczytać – zwłaszcza część dotyczącą państwa, do którego chcemy się wybrać.