Turystyka i bezpieczeństwo

Turystyka i bezpieczeństwo

Większość z nas uwielbia podróżować. Wystarczy raz wypuścić się choć niedaleko od domu i nie ma znaczenia czy jest to podróż do drugiego miasta, wyjazd za granicę, wczasy na morzem lub w górach. Wszystko co łączy się z turystycznym wyjazdem przypomina trochę zabawę dzieci, jest radośnie, męcząco, czasem edukacyjnie, a przynajmniej takie powinno być.

Różne oblicza turystyki

Turystykę można uprawiać na wiele sposobów. Dla jednych oznacza ona wyłącznie wędrówkę po górach, dla innych to wędrowanie uliczkami najpiękniejszych europejskich miast i poznawanie ich historii, dla kolejnej grupy turystyka to plażowanie i to najlepiej pod palmą. Gdyby jednak zebrać doświadczenia turystyczne dużej grupy osób widać pewną prawidłowość. Gdy jesteśmy młodzi najbardziej atrakcyjna wydaje nam się wędrówka po górach, i to wysokich, potem w okresie intensywnej pracy, opieki nad dziećmi marzymy tylko o plaży. A jeszcze później przychodzi czas na prawdziwe zwiedzanie magicznych miejsc, poznawanie zdarzeń z historii, zainteresowanie sztuką. I to wtedy zdarza się na pokonywać dziesiątki kilometrów wąskimi uliczkami klimatycznych miast.

Jak zwiedzać duże miasta?

Wydaje się, że nie ma w tym nic trudnego. Wystarczy wyjść z hotelu, i w drogę! Trzeba jednak mieć plan. Naprawdę warto przygotować sobie wcześniej dokładnie marszrutę i poznawać systematycznie kolejne ważne punkty na mapie. Chaotyczne zwiedzanie powoduje, że robimy dziesiątki kilometrów i umęczeni kończymy każdy dzień. Zawsze warto rozpatrzyć wariant dojazdu choćby do pierwszego miejsca na planie i od niego dalej prowadzić ścieżkę zwiedzania, ekonomicznie i kształcąco. A gdy wyczerpaliśmy już program dnia dobrze jest znaleźć najbliższą stację metra czy autobus, bo jutro też jest dzień.

Wygodne obuwie

Przyglądając się turystom zwiedzającym miasta widać jak często lekceważą oni właściwy dobór obuwia do wielogodzinnych wędrówek. Letnie upały prowokują do nałożenia na stopy sandałków albo jeszcze gorzej, balerinek. Przecież jest tak gorąco. Tymczasem twarde podłoże, a czasem bruk powodują, że po jakimś czasie stopy w wyniku braku amortyzacji przejmują na siebie cały ciężar ciała i ten ciężar konfrontuje się z podłożem. Bolą stopy, bolą stawy, ale tworzą się też dużo poważniejsze kontuzje, które będą potrzebowały pomocy – czytaj całość. Dlatego nawet zwiedzanie miast wymaga dobrego i profilowanego obuwia o jak najlepszej amortyzacji. Tylko wtedy będziemy w stanie sprostać wyzwaniom turystycznym.

Dodaj komentarz