Wszystko co warto wiedzeć o wakacjach w Bułgarii

Turystyka uzdrowiskowa w Polsce

Bułgaria jest państwem leżącym we wschodniej części Europy na Bałkanach, kraj ten od 2007 roku należy do Unii Europejskiej. Stolicą Bułgarii jest Sofia, a obowiązującym językiem urzędowym – język Bułgarski. Bułgaria jest także coraz bardziej popularną destynacją turystyczną. Naszym rodzicom kraj ten jest na pewno dobrze znany, gdyż Bułgaria oraz Węgry to dwa państwa do których można było bez problemu wyjechać na wakacje w czasach PRL-u. Wtedy to wyjazdy takie były organizowane przez zakłady pracy, które nawet dopłacały do wyjazdów.Po 1989 roku, gdy Polska wyzwoliła się z komunistycznych rządów, wyjazdy do Bułgarii praktycznie przestały istnieć. Wtedy to w Polsce branża turystyczna zaczęła powoli raczkować. Jednak od dobrych kilku lat kurorty turystyczne w Bułgarii, takie jak Złote Piaski, Sozopol, Warna czy Słoneczny Brzeg zaczynają ponownie zyskiwać na popularności. Dostosowują się do tego nasze biura podróży, które w swojej ofercie mają wyjazdy na wakacje do Bułgarii.

Wakacje w Bułgarii

Jak jest w Bułgarii, czy warto wyjechać tam na wakacje? To wszystko zależy czego oczekujemy. Chcąc dość prosto podsumować jak jest w Bułgarii, można zaryzykować stwierdzenie, że kraj ten to takie połączenie Polski i Chorwacji. Mamy tutaj na myśli wypoczynek w miejscach turystycznych. Jeśli chodzi o sam kraj to ma nam do zaoferowania bardzo ciekawe zabytki. Wypoczywając na wybrzeżu na pewno koniecznie trzeba zobaczyć Nesebar – niewielkie miasto, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Plaże

Bułgarskie plaże są bardzo dobrze przygotowane pod kontem turystycznym. Tutaj warto wspomnieć że są to plaże piaszczyste. W każdym większym kurorcie znajdziemy wypożyczalnie sprzętu wodnego, więc na pewno nie będziemy się nudzili. Bułgarskie wybrzeże jest bardzo dobrym miejscem do uprawiania wielu sportów wodnych, takich jak windsurfing, żeglarstwo czy kitesurfing.

Pogoda

Bułgaria leży w klimacie umiarkowanym ciepłym. W okresie letnim – w miesiącach takich jk lipiec i sierpień średnia temperatura powietrza wynosi 25-27 °C, co sprawia że mamy idealne warunki do wypoczynku.

Hotele

Wybierając się na urlop do Bułgarii warto kupić dobry przewodnik, w którym znajdą się informacje o hotelach. Nie zaszkodzi także sprawdzić opinii na stronach internetowych poświęconym wyjazdom na wakacje. Właśnie tam przejrzeliśmy i wybraliśmy najbardziej popularne i oceniane hotele:

Fiesta Beach
Paradise Beach
Julia
Condor
Kiten Palace
Amphibia Beach
Grand Polonia

Wycieczki fakultatywne

Wybierając się na wypoczynek do Bułgarii, warto przed kupnem wycieczki zastanowić się jakiego typu wypoczynku oczekujemy, gdyż od tego powinien zależeć wybór miejscowości do celowej. Czym kierować się wybierając pomiędzy wycieczkami do Burgas, Złotych Piasków, Słonecznego Brzegu czy Warny? Poza oczywistymi kryteriami takimi jak cena wycieczki, hotel czy plaże warto zastanowić się nad oferowanymi w danym miejscu wycieczkami fakultatywnymi. Z każdego z tych miejsc mamy możliwość kupna innej oferty, a co za tym idzie zwiedzenie innych miejsc.

Kiedy jechać?

Bez wątpienia do Bułgarii najlepiej wyjechać w miesiącach letnich, jak czerwiec, lipiec i sierpień. Wtedy mamy doczynienia z temperaturami, które są idealne do wypoczynku. Będzie trochę cieplej niż nad polskim morzem, ale woda w Morzu Czarnym będzie dużo cieplejsza.

Ceny

Walutą Bułgarii jest lewa (BGN), która dzieli się na stotinki, 100 stotinek to jedna lewa. Wybierając się na wakacje do Bułgarii warto wiedzieć o jednej istotnej i pomocnej rzeczy – mianowicie kurs bułgarskiej lewy jest stały, związany z euro. W praktyce oznacza to że 1 euro odpowiada wartości 1,9558BGN. To sprawia że kalkulując koszt wyjazdu do Bułgarii tak naprawdę jest on zależny od kursu euro. Dokładniejsze informacje na ten temat zawiera każdy dobry przewodnik po Bułgarii.

Miejsca wypoczynkowe

Wybierając się na wakacje do Bułgarii przede wszystkim powinniśmy przejrzeć oferty w biurach podróży. Inną możliwością, dla osób zmotoryzowanych, jest wyjazd do Bułgarii na własną rękę – samochodem. Trasa taka prowadzi przez Słowację, Węgry, Rumunię i jest niezapomnianym przeżyciem. Plusem takiego niezorganizowanego wyjazdu jest możliwość zwiedzania miejscowości po drodze. Jeśli jednak decydujemy się na wycieczkę z biura podróży, warto zobaczyć czy nie ma atrakcyjnych ofert last minute w terminie, który nas interesuje. Kolejny krok to wybór miejscowości. Najbardziej popularnymi są następujące kurorty: Sozopol, Złote Piaski, Słoneczny Brzeg oraz trochę mniejsze miejscowości, takie jak Rawda (Ravda) oraz Warna i Burgas.

Kuchnia, potrawy

Kuchnia Bułgarska jest dość interesująca. Wprawdzie kraj ten leży w Europie, to potrawy zachowały swoje korzenie i w pełni oddają prawdziwy smak. Najbardziej popularną potrawą w Bułgarii jest Kawarma – pyszne danie mięsne podawane zazwyczaj w tradycyjnych, kolorowych naczyniach. Inną znaną potrawą jest sałatka szopska. W kuchni bułgarskiej dużą rolę odgrywają ryby, stąd w wielu restauracjach w nadmorskich kurortach znajdziemy rybne potrawy. Pewną ciekawostką jest caca – malutkie rybki smażone w całości, które również w całości należy spożywać, to taka przekąska jak frytki – idealna do piwa.

Dodaj komentarz