Dlaczego warto wybrać zieloną szkołę w górach

Dlaczego warto wybrać zieloną szkołę w górach

Zielona szkoła to jeden z najbardziej ulubionych części każdego roku szkolnego dla polskich uczniów. Warto tak zaplanować ten czas, aby był jak najbardziej wartościowy i edukacyjny, jak też zadbać o to, aby był to okres rekreacji oraz odpoczynku od szkolnych ławek. Jakie więc są więc najczęściej wybierane destynacje oraz kto może pomóc nam w organizacji?

Gdzie wyjechać na zieloną szkołę?

Co roku, gdy zbliżają się ciepłe miesiące wczesną jesienią bądź wiosną, w wielu polskich szkołach trwa etap zielonych szkół. Nie ustępującym trendem jest cały czas morze, gdzie dzieci mają możliwość odpoczynku w pobliżu plaż. Dobrze jednak złamać ten schemat i wybrać się tym razem w inne miejsce, które może zaoferować jeszcze więcej. Ciche otoczenie przyrody, nauka o otoczeniu, tradycja oraz piękne trasy turystyczne to definicja polskich gór. Nic więc dziwnego, że jest na nie coraz większy trend w zorganizowanych, szkolnych wycieczkach. Zielone szkoły w górach to możliwość nauczenia się czegoś nowego o swoim kraju. W trakcie niej uczniowie odkryją rodzime kultury, lokalną florę oraz faunę. Spędzenie kilku dni w górach pozwoli się wyciszyć i zrelaksować przed szkolnymi obowiązkami. Wspólne zaś wycieczki wzdłuż szlaków to okazja na integrację grupy.

Co warto zobaczyć w górach?

Polskie góry to nieskończona liczb pomysłów na aktywne spędzenie czas również z uczniami. Warto wybrać się w trakcie zielonej szkoły do naturalnych atrakcji, takich jak na przykład Jaskinia Raj w Chęcinach w Górach Świętokrzyskich. Zobaczymy w niej niespotykane nigdzie indziej skupiska stalaktytów. Będąc w tych okolicach, nie sposób również pominąć klasztoru na Łysej Górze, który powstał w XII wieku z inicjatywy Benedyktynów. Kolejnym ciekawym kierunkiem są Pieniny. Zobaczenie na własne oczy Pienińskiego Parku Narodowego oraz Trzech Koron jest warte przeżycia. W czasie pobytu w górach uczniowie mogą kompletować przyrodę i jej majestatyczność. To idealna okazja, aby uczyć dzieci o wypiętrzaniu się gór, powstawaniu jaskiń czy o mikroflorze. Zobaczenie wszystkiego na własne oczy zapewnia, że uczniowie jeszcze lepiej zrozumieją zachodzące w przyrodzie procesy. W ramach innych aktywności warto również spróbować w Pieninach spływu Dunajcem do Szczawnicy z widokiem na Trzy Korony.

Niezapomniany klimat oraz ludzie

Wyprawa w góry to nie tylko nauka o przyrodzie. Jest to miejsce, gdzie każdy bez względu na wiek może doświadczyć czegoś nowego. Czy to w Pieninach, czy w Górach Świętokrzyskich spotkamy niezwykłych ludzi, którzy mogą nam uchylić rąbek swojej historii. Tradycja polskich gór to bez wątpienia unikalne przeżycie. Życie biegnie tam innym torem. Odwiedzenie skansenów, czy nawet rozmowa z miejscowymi ludźmi umożliwia bliższe poznanie tamtejszej kultury czy tradycji. Ma to duże znaczenia zwłaszcza w przypadku dzieci, które na co dzień wychowują się w dużych i głośnych miastach. Podróże nawet w ramach zielonej szkoły, mogą nauczyć bardzo wiele na temat życia i wartości. Dlatego warto, aby przemyśleć docelowe miejsce naszej wyprawy.

Zielone szkoły w górach to bardzo dobry pomysł, dla nauczycieli, którzy szukają jak najlepszych rozwiązań dla swoich uczniów. Samodzielne zorganizowanie wyprawy może być jednak bardzo trudne, tym bardziej przy takim natłoku zajęć. Warto więc zdać się na specjalistów w tej dziedzinie. Biuro podróży Turio oferuje nie tylko grupowe wyprawy. Chce ono zawsze wychodzić naprzeciw oczekiwaniom. Dlatego też istnieje możliwość zamówienia wycieczki, która będzie „uszyta na miarę” dla naszych potrzeb oraz oczekiwań. Jest to unikalna oferta na polskim rynku. Warto zadbać o to, aby zielone szkoły w górach to było coś więcej aniżeli zwykle oderwanie się do klasowych ławek.

Dodaj komentarz