Jak sprawdzić czy kredyt hipoteczny się opłaca?

Jak sprawdzić czy kredyt hipoteczny się opłaca?

Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego. Jest to długoletnie zobowiązanie, które pozwala na zakup mieszkania lub budowę domu. Nie da się ukryć, że dla wielu osób zaciągnięcie kredytu w banku jest jedyną szansą na to, aby stać się posiadaczem własnej nieruchomości. Skoro już tak jest, to warto zrobić wszystko, aby taka decyzja była jak najbardziej opłacalna. W końcu kredyt hipoteczny trzeba będzie spłacać przez kolejne 10, 20, a nawet 30 lat. Zobacz jak sprawdzić, czy dana oferta jest opłacalna.

Jak rozpoznać najlepszy kredyt hipoteczny?

Obecnie w praktycznie każdym banku można znaleźć kredyt hipoteczny, który można przeznaczyć na inwestycje związane z nieruchomościami. Decydują się na niego najczęściej młode małżeństwa i osoby, które dopiero wkraczają w swoje dorosłe życie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby osoby po 30, 40 czy też 50 roku życia ubiegały się o takie zobowiązanie. Oferty instytucji finansowych są tak rozbudowane, że czasem ciężko jest wybrać najlepszy kredyt spośród setek ofert, które proponują nam banki.

Pierwszą rzeczą, na którą warto jest zwrócić uwagę, są indywidualne parametry kredytu. Zapoznaj się z tym jaka jest maksymalna i minimalna stawka, którą może zaoferować Ci dany bank. Ważny jest też okres spłaty. Najczęściej banki rozkładają spłatę kredytu hipotecznego na maksymalnie 35 lat. Warto jednak sprawdzić, czy istnieje możliwość wcześniejszej spłaty takiego zobowiązania bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Jeśli mowa o kredycie hipotecznym, to nie można też zapomnieć o konieczności posiadania wkładu własnego. Zazwyczaj musi on wynosić minimum 20%. Niektóre instytucje idą jednak swoim klientom na rękę i oferują wniesienie 10% wkładu własnego, jednak wtedy konieczne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.

Co decyduje o koszcie kredytu hipotecznego?

O koszcie kredytu hipotecznego decydują elementy oferty takie jak: oprocentowanie, prowizja oraz RRSO. Na wysokość oprocentowania wpływa wysokość marży oraz stawki WIBOR 3M. Jeśli chodzi o prowizję, to zazwyczaj nie przekracza ona 2% wartości kredytu. RRSO to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania.

Porównując oferty z różnych banków, warto skorzystać z kalkulatora kredytowego https://splatapozyczek.pl/kalkulator-kredytowy/. Pokaże Ci on, gdzie można znaleźć najlepszą ofertę na dany moment. Kalkulator kredytowy ułatwia porównywanie kilku kredytów, jednocześnie co znacząco przyśpiesza cały proces szukania najlepszej oferty.

Dodaj komentarz