Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Pierwsze wrażenie to coś, na co masz tylko jedną szansę. Niektórzy twierdzą, że wystarczy siedem sekund, by określić, czy ktoś jest wart naszego czasu, dlatego warto mieć świadomość, jak postrzegają Cię inni ludzie i co możesz zrobić, by Twój obraz w ich oczach był bardziej pozytywny. Przyda się to w wielu życiowych sytuacjach, jak rozmowa o pracę, pierwsza randka czy poznawanie kogoś nowego, ale nawet krótka rozmowa ze sprzedawcą w sklepie, który uznał Cię za sympatyczną osobę, może mieć pozytywne skutki na przyszłość. Przygotowaliśmy więc listę prostych, ale skutecznych sposobów na to, by wywrzeć lepsze pierwsze wrażenie.

1. Nie garb się

Wyprostowana postura dużo mówi o człowieku. Ktoś, kto się garbi, kuli i stara się wydawać na mniejszego, mówi całym sobą: “Brakuje mi pewności siebie, łatwo mną manipulować, boję się być sobą”. Nie jest to najlepsze pierwsze wrażenie. Pamiętaj więc, by przed ważnym spotkaniem wyprostować się, unieść pewnie ramiona i ściągnąć łopatki. W ten sposób pokazujesz, że jesteś osobą odważną i zdecydowaną. A jeśli z natury brakuje Ci tej pewności, wtedy dobrym sposobem jest stanięcie w niewielkim rozkroku i pewne podparcie się rękami o biodra. Wytrzymaj w takiej postawie pół minut, patrz przed siebie i prostuj plecy, a już po chwili poczujesz się dużo pewniej. Pamiętaj jedynie, by znaleźć sobie do tego kąt, w którym na nikogo nie wpadniesz, by uniknąć niezręcznych sytuacji.

2. Utrzymuj kontakt wzrokowy

Błądzenie wzrokiem, unikanie patrzenia w oczy, wpatrywanie się we własne dłonie to są oznaki braku pewności siebie albo braku szacunku do rozmówcy. Możesz niechcący wysłać komunikat, że męczy albo nudzi Cię to, co ma do powiedzenia Twój towarzysz. Pokutuje również przekonanie, że ludzie, którzy nie utrzymują kontaktu wzrokowego, są nieszczerzy, a więc i niegodni zaufania. Podczas rozmowy patrz rozmówcy w oczy, szczególnie, gdy ten się wypowiada, ale też nie wpatruj się cały czas, gdyż to z kolei może zostać odebrane jako atak, a co najmniej jako przejaw nachalności.

3. Słuchaj aktywnie

Każdy, kto choć raz został zignorowany w dyskusji albo przy krótkiej wymianie zdań, wie, jak przykre i irytujące jest to doświadczenie. Nie pozwól sobie na ignorowanie słów swojego rozmówcy i zawsze staraj się jakoś nawiązać do tego, co właśnie powiedział. Mało udany żart mógł być jego próbą przełamania lodów, więc nie musisz się z niego śmiać, ale przynajmniej spróbuj zareagować uśmiechem i przyjaznym komentarzem. Nieciekawa dla Ciebie anegdota mogła mieć dla niego znaczenie, więc dopytaj o jakiś szczegół, wykaż zainteresowanie. Ludzie lubią, gdy poświęca im się uwagę, więc nie musisz się martwić, że ktoś uzna to za wścibstwo, raczej będzie wprost przeciwnie – najprawdopodobniej poczuje się doceniony, zauważony i ważny, a takich uczuć wszyscy potrzebujemy i chętnie zaprzyjaźniamy się z kimś, kto nas tak traktuje. Nie wahaj się więc dopytywać, komentować i wykazywać się empatią.

4. Pamiętaj o uścisku dłoni

Uścisk dłoni jest równie ważny jak kontakt wzrokowy – świadczy o zdecydowaniu i pewności siebie. Chwyć pewnie wyciągniętą do Ciebie dłoń i krótko uściśnij. Pilnuj, by nie było to tylko muśnięcie, ale konkretny chwyt, który jednocześnie nie jest zbyt mocny. Możesz poprosić najbliższych, by z Tobą poćwiczyli. W miarę możliwości staraj się też tak aranżować sytuację, by dłonie Twoje i rozmówcy były na tym samym poziomie, nie przekręcał dłoni ani wierzchem za bardzo do dołu, ani do góry.

5. Uśmiech łagodzi obyczaje i zdobywa serca

Ludzki mózg jest tak zaprogramowany, by na uśmiech odpowiadać uśmiechem, a ludzie, którzy się do nas śmieją, automatycznie poprawiają nam humor i nastrajają nas pozytywnie. Dlatego na koniec warto wyrobić w sobie nawyk uśmiechania się do ludzi, których dopiero poznajesz. Możesz bez żadnych obaw uśmiechnąć się do kogoś, kto dopiero Ci się przedstawił, ale dużo lepsze wrażenie zrobisz, jeśli najpierw delikatnie zlustrujesz nowo poznanego rozmówcę, złapiesz z nim kontakt wzrokowy, a dopiero po tym szczerze się uśmiechniesz. Wtedy Twój rozmówca będzie miał wrażenie, że cieszysz się na jego widok i od razu uzna Cię za osobę towarzyską, otwartą i przyjaźnie nastawioną.

Dobre pierwsze wrażenie może sprawić, że to Ty dostaniesz pracę, a nie inni kandydaci, pomoże też zdobyć przyjaciół albo przynajmniej otoczyć się ludźmi Ci przychylnymi, staniesz się też łatwiejszy do zapamiętania. Dlatego warto pamiętać o tych kilku zasadach za każdym razem, gdy poznajesz kogoś nowego, by w pełni wykorzystać potencjał tych magicznych pierwszych siedmiu sekund znajomości.

Dodaj komentarz