Poradnik less waste

Poradnik less waste

W niemal każdym blogu nawiązującym do tematyki life style znajdziemy informację na temat nowego stylu życia zwanego less waste. W potocznym tłumaczeniu jest to stosowanie zasady, która sprowadza się do dwóch zwięzłych słów –  mniej odpadów. Jest to stwierdzenie a zarazem swego rodzaju imperatyw kategoryczny, który nakazuje zastosować się do pewnych zasad. W całej zabawie tak naprawdę chodzi o to, że tu nie ma zasad… wszystko wymyślasz sam w odniesieniu do własnego sposobu życia.

Jak to zrobić?

Z początku wydaje się to bardzo łatwe ale gdy się nad tym zastanowimy, to okazuje się, że nasze konsumpcyjne przyzwyczajenia stają nam w poprzek naszych przekonań i wcale nie jest tak łatwo wprowadzić w życie słynną zasadę. Czy masz odwagę sprawdzić ją w praktyce? Sprawdźmy!

Obóz przetrwania

Po pierwsze zapomnij o zakupach. Tak, najlepiej nie idź na zakupy, w czasie w którym zawsze to robiłeś. Jeśli Ci się udało zostać, pomimo wewnętrznego nacisku wywołanego przyzwyczajeniem to już osiągnąłeś sukces! Teraz sprawdź, czy rzeczywiście potrzebujesz tych wszystkich rzeczy, które zazwyczaj kupowałeś. 

Może okazać się że chciałeś kupić np. szampon, sprawdź czy w szafce w łazience nie stoi kilka nie wyrzuconych butelek. Jeśli je zlejesz do jednej okaże się, że masz jeszcze pół butelki. Może potrzebowałbyś mydła w płynie a tu w szufladzie kostka ręcznie robionego mydła, które dostałeś w prezencie… jaki skarb. To dotyczy też pasty do zębów i płynu do kąpieli, który notabene może mieć bardziej uniwersalne zastosowanie jako mydło do rąk, płyn do mycia podłóg czy choćby szampon.                                                                                        

Kupuj, dopiero wtedy gdy te produkty skończą się a opakowanie właśnie wyrzuciłeś (oczywiście, do odpowiedniego pojemnika).

Przegląd lodówki

Sprawdź co masz lodówce, bo może jest tam dużo produktów, które możesz dziś zjeść a jutro będą do wyrzucenia. Chciałbyś mieć świeże pieczywo a tu tylko uschnięta bułka. Wstaw pół szklanki wody i bułkę do mikrofali a zobaczysz jak łatwo odświeżyć pieczywo! Zostało Ci kilka kromek a wiesz, że ich nie zjesz? Włóż do woreczka i schowaj do zamrażarki, jutro przydadzą się na śniadanie albo …pojutrze. Przegląd szafek w kuchni może uwidocznić, że posiadasz zapasy na pół roku. Wszystko co jest sypkie np. kasze, ryż i makaron, powinny być zużyte w ciągu ok. miesiąca. Przyznaj się że wiele produktów stoi w szafkach o wiele dłużej. Masz ochotę na kaszę a został ryż? Pomyśl, że żyjesz na pustkowiu z dala od skupisk ludzkich a tym samym od sklepów i zjedz ryż.

Brawo! Przetrwałeś kolejny dzień.

Moda na stare

Stare, niezużyte ubrania są jak zabawki, po pewnym czasie znowu cieszą oko właściciela. Ważne jest jednak aby nie było tego zbyt wiele, ponieważ nadmiar służy tylko powstawaniu bałaganu. Są takie ubrania, które możesz już tylko oddać lub wyrzucić, ale jeśli nie ma tego zbyt wiele staraj się nie kupować wciąż nowych ubrań. Są osoby, które mają taki nadmiar ubrań, że ich pokój jest jak garderoba dużego planu filmowego. Jeśli nie chcesz się pozbyć starego swetra albo bluzki, a już jej nie założysz, zrób z niej poduszkę. To bardzo dobry i praktyczny sposób na oszukanie swojego sentymentalnego przywiązania do ubrań, które tylko zajmują szafę.

Zrobiłeś przegląd szafy i o dziwo zmieniłeś wystrój pokoju! Jakie piękne “nowe” poduszki…

Czysta przestrzeń czysty umysł

Masz wokół siebie, dużo przedmiotów i nie wiesz co z nimi zrobić, jednak gdy bierzesz się do sprzątania nie możesz żadnej wyrzucić. Co robić? Spraw sobie “Kufer różności” na rzeczy, które nie są przydatne ale chcesz je zatrzymać. Są to np. stare ulotki, bilety, figurki, przypinki, kasztany, monety i masę różnych sentymentalnych przedmiotów, które zbierają kurz i przeszkadzają w sprzątaniu. Wszystko wrzuć do kufra a jeśli się nie mieści to koniecznie coś wyrzuć, oddaj lub wystaw na portalu z drobiazgami. Nawet nie wiesz jakie rzeczy można sprzedać, bo to co Tobie nie jest potrzebne może dla kogoś innego okaże się cenne. 

“Kufer różności” sprawi wiele radości dzieciom z Twojej rodziny.

Wprowadzając w swoje życie zasadę less waste, powinniśmy kierować się rozwagą i zdrowym rozsądkiem. Dzięki temu nie będzie niemiłego poczucia presji i przymusu. Ważne jest, aby w stosowanie zasad wiązało się z przyjemnością i dobrą zabawą. Uważaj by nie wprowadzać nic na siłę! Dobra relacja z Twoimi bliskimi jest najważniejsza. Znalezienie równowagi jest najlepszym rozwiązaniem, które nie wpłynie frustrująco na Twoje życie. Pamiętaj, że przedmioty mają służyć właścicielowi a nie na odwrót.

Dodaj komentarz