Z czego słynie Piotrków Trybunalski?

Z czego słynie Piotrków Trybunalski?

Piotrków Trybunalski jest miastem na prawach powiatu należącym do województwa łódzkiego. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego z roku 2020 miasto posiadało blisko 73 tysiące mieszkańców. Znajduje się w odległości o 53 km od Łodzi i 136 km od Warszawy. Pierwszy człon nazwy miasta związany jest bezpośrednio z imieniem Piotr, a drugi człon nazwy pochodzi od tego, że w mieście urzędował kiedyś trybunał koronny. Aby dowiedzieć się tego co dzieje się w mieście warto czytać wiadomości Piotrków Trybunalski Z czego słynie miasto i co warto w nim zobaczyć?

​Stare Miasto w Piotrkowie Trybunalskim

Najstarsza część miasta w Piotrkowie Trybunalskim datowana jest na XIV wiek. Na obszarze Starego Miasta znajdują się obecnie sklepiki i gastronomia w wyremontowanych domach i kamienicach. Na uwagę zasługuje fakt, że miejsce ze względu na swój unikatowy urok było bardzo często użytkowane w różnego rodzaju filmach. Na całym rynku Starego Miasta znajdują się także wyraźne tablice informacyjne przedstawiające historię tego miejsca oraz samego miasta.

​Centrum Edukacji Browarniczej w Piotrkowie Trybunalskim

W Piotrkowie Trybunalskim działa Muzeum Piwowarstwa, które zlokalizowane jest w Centrum Edukacji Browarniczej. Muzeum zawiera wiele eksponatów nawiązujących do historii samego piwowarstwa w regionie, można w trakcie wycieczki z przewodnikiem poznać lokalne legendy oraz sposoby wytwarzania piwa, a także poszczególne gatunki piwa, a nawet sposoby jak poprawnie pić ten szlachetny trunek. Po zwiedzaniu istnieje możliwość zakupienia tradycyjnych produktów piwowarskich w znajdującym się tutaj obszernym sklepie.

​Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim

W niewielkiej odległości od Starego Miasta znajduje się muzeum posiadające około 17 tysięcy eksponatów. Początki muzeum sięgają roku 1908. Można tutaj zobaczyć między innymi makietę Piotrkowa Trybunalskiego, obejrzeć wystawę folklorystyczną zawierającą ciekawe stroje, zobaczyć niezwykłe zbiory obrazów, broni białej i palnej, meble i obrazy. Eksponaty są związane z historią Piotrkowa Trybunalskiego oraz jego okolic.

​Mury miejskie w Piotrkowie Trybunalskim

Ciekawym świadectwem przeszłych czasów związanych z obronnym charakterem tego miejsca są fragmenty murów miejskich. Już w XIV wieku w trakcie panowania Kazimierza Wielkiego miasto zostało zabudowane wysokimi murami obronnymi, a dostać się na dziedziniec można było tylko przez trzy bramy. Między latami 1817 i 1910 mury zostały rozebrane, a materiał pochodzący z rozbiórki został wykorzystany do utwardzenia istniejących obecnie ulic. Po dziś dzień zachowały się tylko nieliczne fragmenty murów.

Dodaj komentarz