Co warto wiedzieć o patencie żeglarskim?

Co warto wiedzieć o patencie żeglarskim?

Kto choć raz pływał na żaglówce, ten wie, że nie jest to zadanie jednoosobowe. Pierwsze zetknięcie z łódką może przyprawić o lekkie ciarki, jednak wielu łapie bakcyla, a żeglowanie staje się nową pasją. Wtedy pojawia się pytanie o patent żeglarski. Gdzie zrobić? Jak zrobić? I po co w ogóle patent żeglarski jest mi potrzebny?

Po co mi patent żeglarski?

Patent żeglarski jest dokumentem upoważniającym do kierowania jachtem o określonej wielkości i po określonych wodach. Jeśli chcemy samodzielnie sterować jachtem żaglowym, potocznie zwanym żaglówką o długości kadłuba powyżej 7,5 metra lub jachtem motorowym o mocy silnika powyżej 10 kW, to musimy posiadać patent żeglarski. W innym przypadku po pierwsze robimy to nielegalnie, a po drugie możemy stwarzać niebezpieczeństwo dla innych żeglujących, nie posiadając dokładnych umiejętności sterowania, czy znajomości ruchu wodnego. Jeśli więc marzy się nam samodzielne pływanie większymi żaglówkami, to uzyskanie patentu żeglarskiego jest niezbędne.

Gdzie zrobić patent żeglarski?

Centrum żeglowania w Polsce są oczywiście Mazury. Tutaj też najlepiej ubiegać się o patent żeglarski, który składa się z kursu przygotowawczego i egzaminu. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to dla żeglarzy istny raj. Do wyboru mamy aż 40 jezior, a w tym ponad 20 rozmaitych szlaków żeglarskich. Który wybrać do robienia patentu? W centrum tego żeglarskiego eldorado leży miasto Giżycko, które na południowym brzegu graniczy z Jeziorem Niegocin, a od północnej strony brzegowej rozciąga się Jezioro Kisajno. Z tego też względu patent żeglarski Giżycko to świetna lokalizacja, która pozwoli nam zapoznać się z różnymi trasami, dodatkowo samo miasto oferuje wiele innych atrakcji.

Jak uzyskać patent żeglarski Giżycko?

Skoro już wiemy, gdzie patent żeglarski Giżycko zrobić, to warto też dowiedzieć się jak ten proces wygląda. Patent żeglarski może uzyskać każdy chętny. Nie ogranicza nas ani wiek, ani doświadczenie, ponieważ kursy i tak prowadzone są od zera. Specjalnie dla osób zapracowanych istnieje intensywny kurs tygodniowy. Dla tych z większą ilością czasu dobrym wyborem będzie kurs 14-dniowy. Każdy kurs żeglarski składa się z części teoretycznej, czyli wykładów i części praktycznej. Na zakończenie uczestnik kursu podchodzi do egzaminu, którego wynik decyduje o wydaniu patentu żeglarskiego. Na kurs żeglarski można zapisać się bez żadnego doświadczenia, warto jednak pamiętać, że po tych dwóch tygodniach nie zostaniemy kapitanem. Dlatego jeśli jesteś początkującym adeptem żeglugi, to pierwszym patentem jaki możesz uzyskać jest patent żeglarza jachtowego.

Dodaj komentarz