Lekarz medycyny podróży – czym się zajmuje?

Lekarz medycyny podróży – czym się zajmuje?

Medycyna podróży to jedna z nowszych specjalizacji medycznych. W Polsce powstały już jednak gabinety, w których przyjmują lekarze zajmujący się profilaktyką, diagnostyką czy ewentualnym leczeniem pacjentów danego zakresu. Medycyna podróży mówi o środkach zapobiegawczych, jakie należy zastosować, wybierając się w odległe zakątki świata.

Kiedy warto wybrać się do lekarza medycyny podróży?

Polacy są coraz bardziej świadomi konieczności zapewnienia sobie optymalnego bezpieczeństwa w czasie podróżowania. Co więcej, stać nas na realizację wyjazdów zagranicznych i to w naprawdę egzotyczne zakątki. Turystyka przeżywa w naszym kraju ogromny rozwój i nie ulega to żadnej wątpliwości, a najlepsze biura podróży zarabiają krocie. To zresztą dlatego medycyna podróży będzie cieszyć się coraz większym zainteresowaniem, a do gabinetów specjalistów z tego zakresu ustawiać się będą coraz dłuższe kolejki.

Do lekarza z zakresu medycyny podróży warto wybrać się zawsze przed turystycznym wyjazdem poza granice Europy. Okazuje się, że w odległych zakątkach panuje nie tylko inna kultura czy warunki atmosferyczne, ale też inne warunki higieniczne, sanitarne, a także inne jest ryzyko (najczęściej zwiększone) zarażenia się groźnymi chorobami zakaźnymi.

Lekarz, dla którego medycyna podróży jest podstawą zawodowej działalności, przygotuje nas do wyjazdu, byśmy mogli spędzić go w pełnym zdrowiu i móc cieszyć się zwiedzaniem. Przedstawi działania profilaktyczne, które ułatwią ochronić się przed zakażeniem, podpowiedzą, w co wyposażyć podręczną apteczkę, jakie szczepienia zalecane bądź obowiązkowe wykonać w zależności od wybranego kierunku. Co więcej, przedstawią charakterystykę chorób i przygotują turystów na łatwe rozpoznanie pierwszych objawów, by móc jak najszybciej reagować.

Najczęściej zalecane działania profilaktyczne

Podstawą jest wywiad z osobą, która zgłosiła się do lekarza medycyny podróżny. Ważne jest miejsce docelowe podróży, cel wyjazdu oraz aktualny stan zdrowia turysty. Musimy wiedzieć, że często szczepienia ochronne są obowiązkowe, w niektórych przypadkach jedynie zalecane. Zawsze warto poznać jednak działania profilaktyczne, które ochronią przed zarażeniem. Do takich zalicza się między innymi picie wody tylko ze sprawdzonego źródła, jedzenie tylko dokładnie umytych owoców i warzyw albo tych, które zostały poddane obróbce termicznej. Na dalekie wyjazdy warto też zabierać środki odstraszające owady i insekty, bo te również mogą przenosić choroby. O tym wszystkim powie nam lekarz praktykujący medycynę podróży.

Dodaj komentarz