Nyepi – dzień ciszy w Bali

Nyepi – dzień ciszy w Bali

Bali jest jedną z najchętniej odwiedzanych wysp Indonezji z powodu jej wspaniałej pogody, zróżnicowanej fauny i flory, a także szeregu ciekawych zabytków do zwiedzenia. Warto jednak pamiętać, że jest to także region z bardzo rozwiniętą kulturą, której niektóre elementy mogą dziwić Europejczyków. Jednym z nich jest Nyepi – celebrowany co roku dzień ciszy w Bali, podczas którego można powiedzieć, że cała wyspa się „wyłącza”.

Na czym polega dzień ciszy?

Podczas dnia ciszy zamknięte są wszystkie sklepy i lokale usługowe, a na ulicach zazwyczaj tętniącego życiem miasta panują pustki. Dookoła panuje ciemność, jako, że unika się włączania światła, a nawet rozpalania ognia. Co ciekawe, w tym dniu nie funkcjonuje nawet lokalne lotnisko – w ciągu 24 godzin nie odbywają się żadne przyloty ani odloty. Nyepi przypada zawsze na pierwszy dzień nowego roku według balijskiego kalendarza, który liczy sobie 420 dni. Wobec tego co roku odbywa się on w innym terminie – w 2019 był to 7 marca. Jest to święto o podłożu religijnym. Mieszkańcy w tym czasie modlą się i medytują, obowiązuje także post. Jednak niektórzy mogą uznać, że to nie Nyepi jest najciekawsze, a dnie, które go poprzedzają.

Co musi nastąpić przed Nyepi?

Nyepi jest najspokojniejszym dniem roku w Bali, w przeciwieństwie do dni wcześniejszych. Zanim będzie mógł nadejść dzień ciszy, dopełnione muszą być wszystkie rytuały. Pierwsza ważna ceremonia, Melasti, odbywa się na ogół na trzy lub cztery dni przed Nyepi. Zawsze ma miejsce na plaży, gdzie dokonuje się rytuału oczyszczającego. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy ubrani są na biało. Dzień przed Nyepi odbywają się liczne parady, mające na celu wywabić z ukrycia i wykląć złe duchy. Ważnymi punktami każdej parady są wielkie statuy wykonane z papieru i bambusa, reprezentujące różne potwory z hinduskiej mitologii. Na końcu pochodu są one spalane.

Czy turyści mogą wtedy przebywać na Bali?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby turyści przebywali na wyspie podczas dnia ciszy. Muszą być jednak gotowi na przestrzeganie jego zasad, a więc nie opuszczanie hotelu i nie zapalanie światła. W innym przypadku zostaną doprowadzeni do porządku przez służby bezpieczeństwa Bali.

Dzień ciszy w Bali https://duabenua.com/pl/wycieczki/3-bali-wyspa-bogow/ jest niesamowitym wydarzeniem, w którym z pewnością warto wziąć udział, zwłaszcza jeśli jest się fanem balijskiej kultury. Zainteresowaniem turystów powinny się cieszyć także następujące przed nim uroczystości. To doskonała okazja, aby odsapnąć na chwilę od ciągłego hałasu, tłoku i zamieszania, a zamiast tego spędzić chociaż jeden naprawdę spokojny, cichy dzień.

Dodaj komentarz