Zielone szkoły – czy się opłacają?

Zielone szkoły – czy się opłacają?

Zielone szkoły są w Polsce czymś bardzo popularnym – na ich coroczne organizowanie decyduje się ogromna ilość szkół podstawowych. Pozwalają one nie tylko odpocząć (zarówno dzieciom i nauczycielom, jak i rodzicom), ale także przekazywać wiedzę w nietypowych warunkach, przez co często jest ona lepiej zapamiętywana. Można jednak zapytać: czy zielone szkoły się opłacają? Czy warto w nie inwestować?

Atrakcje na zielonych szkołach

Każda zielona szkoła wiąże się z nieco innymi atrakcjami. Jej pięknem jest to, że nie ma sztywno ustalonego harmonogramu dla wszystkich tego typu wycieczek – szkoła może zaplanować go sama, w zależności od tego, w jakim miejscu zielona szkoła się odbędzie (mogą to być na przykład zielone szkoły Podlasie) i jakie atrakcje byłyby najlepsze dla danej grupy.

Podstawami każdej zielonej szkoły jest jak największe obcowanie z naturą, czy to poprzez lekcje i wykłady na świeżym powietrzu, czy ciekawe atrakcje. Może to być na przykład nauka strzelania z łuku, ale także wspinaczka po drzewach, pójście na strzelnicę czy zorganizowanie gier terenowych. Możliwości są niemal nieograniczone.

Inną niewątpliwą atrakcją takich wycieczek jest możliwość spędzenia wspólnie czasu ze swoimi znajomymi z daleka od szkolnych ławek. Co ważne, zielone szkoły Podlasie umożliwiają zarówno zawarcie nowych przyjaźni, jak i pogłębienie tych już istniejących.

Czy zielone szkoły są bezpieczne?

Obawa o zdrowie i bezpieczeństwo swoich dzieci jest jak najbardziej zrozumiała. Musimy jednak pamiętać, że podczas zielonej szkoły nasze pociechy cały czas będą pod opieką wykwalifikowanych nauczycieli, którzy mają już w organizacji tego typu wydarzeń doświadczenie. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby podczas takiego wyjazdu dziecku cokolwiek się stało.

Warto wspomnieć, że takie nawet krótkie wycieczki są świetnym sposobem na budowanie w dziecku samowystarczalności i niezależności, zwłaszcza, jeśli wcześniej nie przebywało ono nigdy z dala od rodziców nawet przez kilka dni.

Czy zielone szkoły się opłacają?

Zielone szkoły nie organizowane są oczywiście za darmo, ale ich ceny nie są zwykle zbyt wygórowane. Dba się, aby nie wykluczać z nich dzieci o słabszej sytuacji materialnej, dlatego też szkoły szukają jak najtańszych, ale przy tym również bezpiecznych i spełniających konieczne standardy rozwiązań.

W związku z tym za stosunkowo niewielką kwotę możemy zazwyczaj zapewnić dziecku kilka dni świetnej zabawy i owocnej nauki. Zdecydowanie warto wobec tego ponieść taki wydatek, jeśli nie co roku, to chociaż co kilka lat.

Dodaj komentarz