Jak powstało jezioro Toba i co warto zobaczyć w jego okolicy?

Jak powstało jezioro Toba i co warto zobaczyć w jego okolicy?

Jezioro Toba znajduje się na Sumatrze i jest największym jeziorem wulkanicznym na świecie. Jego niezwykła historia powstania może zaciekawić nie jednego turystę i jest wystarczającym powodem do tego, by odwiedzić to miejsce. Zobacz, jaka jest jego historia i co warto o nim wiedzieć.

Historia jeziora Toba

Jezioro powstało ponad 70 tysięcy lat temu i to właśnie wtedy rozpoczyna się jego niesamowita historia. Powstało ono na skutek zalania krateru superwulkanu, którego wybuch zmienił klimat całej planety na bardzo długi czas.

Wybuch superwulkanu zalicza się do najsilniejszych wybuchów w całej historii ziemi i spowodował tak zwaną nuklearną zimę. W tym czasie gatunek ludzki był zagrożony wyginięciem i niewiele brakowało, aby człowiek zniknął z powierzchni ziemi. Naukowcy twierdzą, że tę katastrofę przetrwało zaledwie 5 000 ludzi. Problemem nie był sam wybuch wulkanu a konsekwencje, jakie on spowodował i które sparaliżowały naszą planetę na długie lata.

Na ok. 1000 lat na Ziemi zapanowała zima, która nie kończyła się ani na moment. Stało się tak, ponieważ podczas wybuchu wulkan wyrzucił z siebie mnóstwo pyłów, popiołu i innych substancji, przez co w atmosferze wytworzyły się tony kwasu siarkowego, który blokował docieranie światła do ziemi i unosił się przez długi czas.

Gdy nuklearna zima zaczęła odpuszczać, na ziemi znów pojawiło się życie i powstało jezioro Toba, które jest jedną z najpiękniejszych atrakcji Indonezji. Ma 100 km długości, 30 km szerokości i ponad 500 m głębokości co daje mu miano największego jeziora wulkanicznego na świecie.

Co warto zobaczyć będąc nad jeziorem Toba

Największymi atrakcyjnymi w tej części Indonezji jest przede wszystkim fauna i flora, a także kąpiele w jeziorze Toba i korzystanie z gorących źródeł. W okolicy znajduje się również sporo punktów widokowych, z których można podziwiać niezwykłe widoki i pola ryżowe. Po okolicy można poruszać się zarówno pieszo, jak i na wypożyczonym skuterze. Podczas spaceru można trafić na liczne wodospady i ciekawą architekturę, która jest charakterystyczna dla Sumatry.

Będąc tam koniecznie musisz także zapoznać się z lokalnym ludem Bataków, który mieszka na wyspie Samosir, która znajduje się na jeziorze Toba. Do niedawna lud ten słynął z kanibalizmu, jednak nie ma się już czego obawiać, a mieszkańcy zrezygnowali z kultywowania tej kontrowersyjnej tradycji. Dziś mieszkańcy wyspy są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów i uważani są za wykształconych i bardzo ambitnych ludzi, którzy często zajmują poważne stanowiska.

Dodaj komentarz