Najciekawsze jeziora świata – czy znasz wszystkie z nich?

Najciekawsze jeziora świata – czy znasz wszystkie z nich?

Wulkaniczne, różowe, polodowcowe a może solne? Mowa tu oczywiście o wyjątkowych jeziorach, które możemy zobaczyć na Ziemi i zachwycą one nie jedną osobę. Zobacz ranking najpiękniejszych i najciekawszych jezior na świecie i doceń jakie niezwykłe rzeczy jest w stanie stworzyć matka natura.

Pink Lake

W zachodniej Australii znajduje się solne jezioro, które przybiera barwę różową i fioletową. To dość zaskakujące biorąc pod uwagę, że większość jezior na świecie ma wodę w kolorze przeźroczystym. Na odcień wody w Pink Lake wpływ mają bakterie i glony, które znajdują się pod wodą. Wysokie ich stężenie i fakt, że aby zapewnić sobie przetrwanie, wytwarzają one barwnik, który sprawia, że jezioro w odpowiednich warunkach przybiera kolor różowo-fioletowy. To niecodzienne zjawisko sprawiło, że jezioro wzbudza zachwyt ludzi na całym świecie – w szczególności fanów różowego koloru.

Jeziora Plitwickie

To szesnaście jezior, które są częścią Chorwackiego Parku Narodowego. Połączone są ze sobą wodospadami i położone są na różnych wysokościach. Najpiękniejsze jest w nich to, że woda w nich mieni się na różne kolory, a także przybiera barwę bardzo intensywnego turkusu. Wpływ na to ma węglan wapnia, który znajduje się na dnie jeziora. Jeziora znajdują się w bardzo malowniczej okolicy, która porośnięta jest lasem bukowym. Jeziora Plitwickie wpisane są na listę UNESCO i są jedną z piękniejszych wizytówek Chorwacji.

Diabelskie Jezioro

Znajduje się w Nowej Zelandii i wbrew nazwie nie trzeba się go wcale bać. Ma ono intensywnie zielony kolor i jest jedną z największych atrakcji geotermalnych Nowej Zelandii. Swoją wyjątkową barwę zawdzięcza osadom siarki, które unoszą się na jego powierzchni. Jego nazwa może mieć wytłumaczenie w tym, że jezioro paruje, wybucha i pojawiają się na nim bąbelki. Jest też bardzo gorące i podobno zapach, który się wokół niego unosi, jest niezbyt przyjemny. Oczywiście kąpiel w nim jest zabroniona i mało kto odważyłby się do niego wejść, biorąc pod uwagę jego nienaturalny kolor i fakt, że woda w nim zachowuje się dziwnie i jest wrząca.

Jezioro Toba

To Indonezyjskie jezioro ma bardzo ciekawą historię, która sprawia, że może być ono uważane za jedno z ciekawszych. Toba to jezioro, które powstało ponad 70 000 lat temu po wybuchu superwulkanu. Był to najsilniejszy wybuch w historii świata, który spowodował nuklearną zimę, która zagrażała gatunkowi ludzkiemu. Toba ma aż 100 km długości i 35 km szerokości. Na jego środku znajduje się wysepka Samosir, na której niegdyś zamieszkiwał lud kanibali. Dzisiaj nie ma się czego bać, a mieszkańcy są bardzo przyjaźni i niegroźni.

Dodaj komentarz