Białystok – co warto zobaczyć w tym mieście?

Białystok – co warto zobaczyć w tym mieście?

Stolica Podlasia przyciąga wyjątkową atmosferą oraz zabytkami, które przypominają nam o ciekawej historii tej części kraju. Co warto zobaczyć podczas wycieczki po tak pięknym ośrodku miejskim, jakim jest Białystok?

Jeszcze nie tak dawno stolicą Podlasia był Tykocin. Zniszczenia związane z potopem szwedzkim sprawiły jednak, że miasto to straciło na znaczeniu. W tym samym czasie, marginalny do tej pory, Białystok stał się własnością Stefana Czarnieckiego. Bohater wojen szwedzkich, miał istotny wkład w rozwój tego miasta. Największe zasługi dla Białegostoku mieli jednak Braniccy, którzy weszli w posiadanie tutejszych ziem w XVIII stuleciu. Dziś miasto to przyciąga swą wielokulturowością, a w czasie wycieczki po jego terenie można się spotkać z wieloma cennymi pamiątkami. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?
Jednym z najważniejszych zabytków na terenie tego miasta jest pałac Branickich. Ta okazała rezydencja od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony turystów. Nazwany “Wersalem Północy”, świetnie sprawdza się jako siedziba Akademii Medycznej. W gronie innych atrakcji, którym warto poświęcić swój czas podczas wizyty w Białymstoku, znajduje się też kościół Zmartwychwstania Pańskiego. Choć jest on budowlą współczesną, turyści bardzo chętnie go zwiedzają. Dlaczego? Bo kościół tej jest ciekawą repliką barokowej świątyni z Berezwecza. Innym dziełem sztuki sakralnej, godnym polecenia, jest katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sama neogotycka katedra pochodzi z początków XX wieku, warto jednak pamiętać, iż jej bocznym ramieniem jest barokowy kościółek z XVII wieku. W jego wnętrzu nie brak ciekawych zabytków sztuki sakralnej oraz tak cennych pamiątek, jakimi są sarkofagi Branickich. O tym, że Białystok jest miastem wielu kultur i wielu religii, przypomina nam z kolei ciekawa cerkiew katedralna z XIX wieku. Jej patronem jest św. Mikołaj Cudotwórca – jeden z najważniejszych świętych dla wyznawców prawosławia. Warto też zwrócić uwagę na prawosławną świątynię Mądrości Bożej oraz na cerkiew Świętego Ducha – największą cerkiew w Polsce.
W czasie wycieczki po Białymstoku można też zwiedzić ciekawe muzea. Kusi Muzeum Okręgowe oraz Muzeum Wojska, ciekawe zbiory czekają też na gości w Pałacyku Miejskim. Dla miłośników kultury ludowej ciekawą atrakcją będzie z kolei Białostockie Muzeum Wsi. Ten ciekawy skansen każdemu z nas może dostarczyć wielu ciekawych informacji na temat tego, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców XIX-wiecznej wsi podlaskiej.

Dodaj komentarz