Biebrzański Park Narodowy to kraina wyjątkowych lasów i bagien, a widoki na rozlewiska Biebrzy są największym walorem tego obszaru. Biebrza i otaczający ją park to wspaniały cel wycieczki dla każdego miłośnika przyrody i pięknych widoków, choć na brak cennych zabytków w tej części kraju również nie można narzekać. Co warto wiedzieć na temat tego terenu i jego turystycznych walorów?
Biebrzański Park Narodowy to wyjątkowy obszar, na terenie którego skarbem najważniejszym jest rzeka Biebrza. W jej dolinie czekają malownicze rozlewiska oraz torfowiska, obok których nie można przejść obojętnie. Sam park, który owe torfowiska ma chronić, powstał w 1993 roku. Jest to największy (a jednocześnie najdłuższy) park narodowy w Polsce, któremu z pewnością warto poświęcić swój czas. Wycieczki po jego terenie będą wspaniałą przygodą oraz lekcją przyrody, która na długo zapisze się w pamięci każdego z nas. Dolina Biebrzy wciąż zachwyca swym dzikim charakterem, a wędrówki w otoczeniu bagien i mokradeł dla każdego z nas będą wyjątkowym doświadczeniem. W trakcie wędrówek wzdłuż Biebrzy można spotkać się z łosiami oraz licznymi gatunkami ptaków, w gronie których wyjątkowo dobrze reprezentowane są ptaki wodno-błotne. Dumą parku są bataliony, które stały się jego symbolem. Można tu również podziwiać kuliki wielkie oraz żurawie. Puchacze oraz sowy błotne stanowią z kolei godną reprezentację ptaków drapieżnych, na brak których w dolinie Biebrzy również nie można narzekać. A co z sakami? Oprócz łosi na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego żyją wydry, borsuki i gronostaje, wiadomo też, że obszar ten stał się atrakcyjnym miejscem pobytu dla wilków. Biebrzański Park Narodowy jest też atrakcyjnym celem wycieczki dla miłośników roślin, na których czeka tu około 1000 gatunków roślin naczyniowych. Godnie reprezentowane są tu storczyki oraz rosiczki, wielkim zainteresowaniem cieszą się tu również takie rośliny, jak szachownica kostkowata oraz fiołek torfowy.
Na tych, którzy chcą poznać lepiej Biebrzański Park Narodowy, czeka gęsta sieć ścieżek dydaktycznych oraz szlaków turystycznych (pieszych, rowerowych oraz kajakowych), których łączna długość wynosi 600 km. Dzięki nim turyści mogą w bezpieczny sposób dotrzeć do najpiękniejszych zakątków parku i poszerzać swą wiedzę na temat jego fauny oraz flory. Na terenie parku czekają też liczne atrakcje o charakterze krajoznawczym, w gronie których pojawiają się tak cenne zabytki, jak carska Twierdza Osowiec z końca XIX stulecia. Na jej terenie mieści się ciekawe muzeum, które można zwiedzić w towarzystwie miejscowego przewodnika. Ciekawym miejscem jest też Goniądz – nadbierzańskie miasteczko, na terenie którego można znaleźć tanie noclegi oraz liczne punkty widokowe, z których można podziwiać Biebrzę oraz tereny otaczającego ją parku narodowego.