Wakacyjny wyjazd każdemu kojarzy się ze sporym wydatkiem. To prawda, że większość wycieczek, które można wykupić, ma na ogół dość wysokie ceny, a na samodzielnie organizowanym wyjeździe też nie zawsze da się zbyt dużo zaoszczędzić. Jednak gdy dysponujemy odpowiednio dużą ilością wolnego czasu, a także pewnym zasobem kreatywności i odwagi, możemy znacznie zredukować koszty wyjazdu – szczególnie tyczy się to podróży jednoosobowej. Oto kilka wskazówek, które pozwolą zaoszczędzić na wakacjach.
1. Korzystaj z uprzejmości i usług innych podróżujących
Często znaczącym kosztem wyjazdu wakacyjnego jest sama podróż – paliwo jest dość drogie, przygotowanie samochodu też kosztuje, zaś autobusy czy pociągi wielu z nas uznaje za niekomfortowe. Rozwiązaniem jest tzw. carpoolling. Polega on na tym, że za pomocą odpowiednich serwisów internetowych, jak np. BlaBlaCar.pl, można znaleźć kierowcę, który oferuje wolne miejsce w samochodzie na poszukiwanej przez nas trasie. Wystarczy wyszukać miejsce docelowe, wybrać ofertę i skontaktować się z kierowcą, a dzięki temu możliwe jest znalezienie transportu tańszego niż wszelkie inne formy.
W temacie taniego transportu nie sposób pominąć podróży autostopem. Wiele osób podchodzi do nich sceptycznie, jednak przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności i “przełamaniu się” nie ma się czego obawiać.
Podobnie ma się sytuacja z samymi noclegami. W Internecie istnieją miejsca zrzeszające chętnych do udzielenia pomocy innym turystom – nazywamy to couchsurfingiem. Pomoc może polegać na oprowadzeniu lub przenocowaniu turysty, zaś tego samego można oczekiwać, samemu będąc turystą w obcym mieście. To nie tylko tani sposób na wakacje, ale też możliwość zdobycia nowych, nawet międzynarodowych kontaktów.
2. Szukaj promocji
Przed wyjazdem warto spędzić trochę czasu w Internecie, szukając okazji pozwalających nieco zaoszczędzić. Mogą to być tanie bilety lotnicze, kosztujące nawet kilka złotych za lot, czy okazyjne wycieczki i atrakcje dzięki kuponom z serwisów typu groupon.pl. Oczywiście, trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się oszukać, jednak jest w Sieci kilka sprawdzonych serwisów, którym można zaufać bez obaw. Trzeba jednak pamiętać, że wyjazd “w ciemno”, bez zarezerwowanej opcji noclegowej, może się zakończyć koniecznością wybrania pierwszej napotkanej opcji, która może okazać się bardzo kosztowna.
3. Nie bój się eksperymentów
To opcja dla wyjątkowo odważnych. Na wakacje można sobie… zapracować. I nie mówimy tu o całorocznym odkładaniu części wypłaty, lecz o tych miejscach (często za granicą), w których można mieć nocleg w zamian za pracę. Na przykład w Nowej Zelandii można zatrudnić się w firmach zajmujących się wypożyczaniem samochodów – do obowiązków należy tam odwożenie samochodów z miejsc, w których zostawiają je klienci z powrotem na właściwe miejsce. Jest to świetny pomysł na podróżowanie po kraju na koszt właściciela pojazdu.
Ciekawym pomysłem na wakacje za pracę są też oferty innych wczasowiczów, którzy chcieliby się czegoś nauczyć. Spotkać się można z ofertami na przykład podróży na jachcie w zamian za podszlifowanie języka obcego.
Wakacje za grosze to rzecz jak najbardziej osiągalna. Wymaga jednak nieco odwagi i kreatywności, lecz przy niedużym wysiłku można w ten sposób zwiedzić wiele ciekawych miejsc bardzo niskim kosztem.