Co można zabrać ze sobą do samolotu – lista rzeczy

Co można zabrać ze sobą do samolotu – lista rzeczy

Jeśli nigdy wcześniej nie leciałeś samolotem i czeka Cię właśnie pierwsza podróż, to powinieneś wiedzieć, co możesz zabrać ze sobą do samolotu. Każda linia lotnicza ma regulamin, w którym znajdziemy listę rzeczy, które można spakować do bagażu podręcznego. Przed odlotem warto się z nim zapoznać, aby mieć pewność czy rzeczy, które chcemy zabrać, nie są przypadkowo zabronione. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, których trzyma się każda linia. Zobacz, co można zabrać ze sobą do samolotu większości linii lotniczych.

Bagaż podręczny

Każda linia lotnicza zezwala na zabranie ze sobą bagażu podręcznego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie może on przekraczać określonych wymiarów i wagi. Jest to dokładnie sprawdzane podczas odprawy. Dlatego, jeśli nie chcesz się rozczarować, to lepiej sprawdź, na jaki rozmiar bagażu podręcznego pozwala linia lotnicza, którą wybrałeś. Nie możesz też do niego włożyć wszystkiego. Istnieje kilka z pozoru normalnych przedmiotów, których linie lotnicze surowo zabraniają na pokładzie. Jeśli chcesz spakować się na wakacje jedynie w bagaż podręczny, może Ci być bardzo trudno. Chyba że jest to wyjazd na weekend lub lot w sprawach służbowych.

Płyny w bagażu podręcznym

Na pokład samolotu możesz zabrać jedynie kosmetyki, których pojemność nie przekracza 100 ml. Zasada ta obejmuje kosmetyki wszelkiego rodzaju. Powinny być one spakowane do przeźroczystej torby o pojemności jednego litra. Ta sama zasada tyczy się napoi i można wnosić jedynie te, które zostały kupione w strefie odlotów. Wyjątkiem są pokarmy dla dzieci w formie płynnej np. mleko. W tym przypadku możemy być jednak czasem poproszeni o spróbowanie takiego płynu.

Leki w bagażu podręcznym

Do bagażu podręcznego możesz schować leki, które niezbędne są Ci na co dzień. W przeciwieństwie do kosmetyków i napoi nie podlegają one limitom i lek w formie płynnej może mieć więcej niż 100 ml. Dozwolony jest także ciśnieniomierz.

Ostre narzędzia w bagażu podręcznym

Lepiej nie pakuj do bagażu podręcznego ostrych przedmiotów. Chodzi o wszelkiego rodzaju noże, nożyczki, strzykawki, igły i inne przedmioty zakończone ostrą krawędzią. Zakazane są także żyletki i golarki. Można za to przewozić jednorazowe maszynki z osłonkami i cążki do paznokci. Na odprawie z pewnością zostanie to sprawdzone. Line lotnicze przywiązują szczególną uwagę do tego, aby w samolocie nikt nie miał przedmiotów niebezpiecznych.

Elektronika na pokładzie

Do bagażu podręcznego możesz zabrać urządzenia elektryczne takie jak telefon i laptop. Ich wydajność baterii nie może jednak przekroczyć 160 W. Dozwolone są też aparaty fotograficzne, mp3, konsole, lokówki, suszarki, kamerki itp.

Jedzenie w bagażu podręcznym

W zależności od kraju, do jakiego się wybierasz i z jakiego będziesz wylatywał, zasady dotyczące przewozu jedzenia mogą być różne. Zanim zabierzesz ze sobą prowiant lub postanowisz przywieźć do kraju egzotyczne jedzenie, dokładnie przeczytaj w regulaminie czy jest to dozwolone.

Dodaj komentarz