Solta – turystyczna wyspa Dalmacji

Solta – turystyczna wyspa Dalmacji

Wyspa Solta to wyspa, o której często się zapomina, mówiąc o wyspach Dalmacji. A szkoda, bo Solta to miejsce urocze i piękne, gdzie można znaleźć lokalizacje na naprawdę relaksujące wakacje.

Solta położona jest 18km od wybrzeża Splitu. Wyspa jest trzynastą pod względem wielkości wyspą Chorwacji, o powierzchni nieco mniejszej niż 60km2 i długości wybrzeża około 80m.Wyspę zamieszkuje około 1500 osób. Solta ma połączenie z lądem promem samochodowym z Rogac do Splitu oraz katamaranem ze Splitu do Rogac i Stomorskiej.

Miasteczka i wsie Solty

Grohote to „stolica” i największe miasto Solty. Znajduje się 2km od portu promowego w Rogac. Grohote jest centrum administracyjnym, a także edukacyjnym wyspy (znajduje się tu szkoła), także w Grohote są dwa supermarkety, poczta, apteka oraz centrum medyczne i lądowisko dla helikopterów.

Stomorska znajduje się w północno-wschodniej części wyspy. To nadmorskie miasteczko jest najstarszym portem wyspy. Miasto zbudowane jest na stoku w kierunku portu, gdzie skoncentrowane jest życie miasta. Latem miasto jest popularnym miejscem dla żaglówek. Wzdłuż promenady znajdują się liczne restauracje, kawiarnie i kilka mniejszych sklepów.

Necujam znajduje się naprzeciwko Splitu, w największej zatoce na wyspie. We wsi znajduje się duży ośrodek apartamentowy, który obecnie jest w trakcie remontu, ale nadal jest otwarty dla zwiedzających. Na samym dnie zatoki znajduje się jedna z największych plaż na wyspie Solta, wieczorami wypełniona statkami zakotwiczonymi w zatoce.

Maslinica to miasto portowe położone na zachodnim brzegu wyspy. Sercem miasta jest nadmorski deptak z ładną mariną i pięknym zamkiem Martinis Marchi, który został niedawno całkowicie odrestaurowany i obecnie funkcjonuje jako luksusowy hotel. Po północnej stronie promenady znajduje się kilka restauracji i kawiarni, a także kilka kiosków. Główna plaża zlokalizowana jest naprzeciwko przystani.

Rogac jest głównym punktem łączącym wyspę z lądem; stąd istnieje połączenie promowe (prom samochodowy) i katamaranem do Splitu. Rogac to także miejsce, w którym można zatankować samochód lub łódź.

W głównej części wyspy znajduje się kilka starych wsi Gornje Selo, Donje Selo, Srednje Selo. Wszystkie trzy miejscowości składają się głównie ze starych, kamiennych domów z okresu, gdy miasta te były najważniejszymi punktami Solty.

Miasta Stomorska, Necujam, Maslinica i Rogac to miejscowości turystycznych, gdzie można znaleźć liczne prywatne apartamenty. Jak wspomniano wyżej, jest bardzo ładny hotel w Maslinicy i ośrodek apartamentowy w Nejucam. W Stomorskiej jest również bardzo niewielki kemping – Mido.

Wzdłuż promenad we wszystkich miejscowościach turystycznych wyspy jest wybór restauracji serwujących głównie lokalne jedzenie.

Dwa główne sklepy spożywcze znajdują się w Grohote, w innych miejscowościach można kupić ograniczony wybór towarów w lokalnych kioskach. Tak jak na innych wyspach, ceny są nieco wyższe w porównaniu do stałego lądu, ale nie są to drastyczne różnice. Na wyspie można również kupić wino, oliwę z oliwek i warzywa od lokalnych producentów.

Dojazd do Solty

W sezonie istnieje kilka codziennych rejsów promu samochodowego między Splitem a Rogac, podróż promem trwa około 50 minut. Ze Splitu pływa także katamaran do Rogoc, część rejsów „zahacza” o Stomorską.
Z portu promowego są połączenia autobusowe do wszystkich miejscowości na wyspie. Autobus czeka na przystani promowej przed przybyciem promu lub katamaranu.

Dodaj komentarz