Fotelik samochodowy to podstawa, jeżeli chcemy w bezpieczny sposób przewozić swoją pociechę. Na szczęście dzisiejszy rynek oferuje wiele różnych modeli fotelików, więc z pewnością każdy rodzic znajdzie taki model, jaki będzie mu odpowiadał.
Bezpieczny fotelik samochodowy
Obecnie na rynku możemy rozróżnić wiele modeli fotelików samochodowych. Każdy z nich dopasowany jest do wagi i przedziału wiekowego dziecka. Grupa tzw. 0 i 0+ (0-13 kg) przeznaczona jest dla wszystkich niemowlaków, a także dzieci, których waga nie przekracza 13 kg. Co wyróżnia takie foteliki? Przede wszystkim wygodny uchwyt, dzięki któremu jesteśmy w stanie przenieść dziecko. Większość modeli posiada również daszek, który ma za zadanie chronić naszego malca przed słońcem, wiatrem, jak również innymi czynnikami. Oczywiście każdy fotelik wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa, zagłówek, a także system ochrony bocznej. Chroni on dziecko w przypadku, kiedy doszłoby do bocznego uderzenia. O czym należałoby jeszcze pamiętać? O tym, aby pod żadnym pozorem nie umieszczać fotelika na przednim siedzeniu, jeżeli mamy aktywną poduszkę powietrzną! Kolejną grupą jest grupa I – znajdują się tu foteliki dla dzieci o przedziale wagowym 9-18 kg. Skąd wiemy, kiedy należy zamienić fotelik z rączką na większy? W momencie, kiedy widzimy, że główka naszego malucha wystaje poza obręb zagłówka oraz wtedy, kiedy brzdąc potrafi już samodzielnie i stabilnie siedzieć. Dziecko w takim foteliku zapina się na 5-punktowe pasy, a ponadto istnieje możliwość ustawienia oparcia do pozycji półleżącej i siedzącej. Zagłówki w większości modeli są regulowane i dopasowywane do wzrostu dziecka. Na co dobrze jest zwrócić uwagę przed kupnem fotelika? Warto sprawdzić, czy interesujący nas model fotelika wyposażony jest w specjalny system ochrony bocznej, który zapewnia większe bezpieczeństwo naszemu dziecku w przypadku uderzenia bocznego.
Fotelik samochodowy 9-36 kg
Jak już sama nazwa sugeruje, taki fotelik przeznaczony jest dla dzieci, które znajdują się w przedziale wagowym 9-36 kg. Większość modeli posiada regulację wysokości zagłówka oraz samej pozycji fotelika. Wiele z nich odznacza się również energochłonnymi osłonami bocznymi, które zapewniają ochronę dziecku podczas uderzenia. Jeżeli chodzi o foteliki samochodowe w przedziale 9-36 kg, łączą one w sobie cechy, jak również elementy wyposażenia fotelików z kilku grup wagowych. To dobrze czy nie? Niekiedy bywa z tym bardzo różnie. Przyjmuje się, że fotelik, który pochodzi z podstawowej grupy wagowej, jest wręcz dopasowany do małego podróżnika. W przypadku fotelika z grupy, np. 0-25 kg może on nie nadać się do przewozu noworodka, ponieważ będzie dla niego za duży, ale już dla 3-letniego malca – z kolei za mały. Czy zatem dobrze jest kupować foteliki pochodzące z grup łączonych? Owszem, ale tylko w przypadku, kiedy odznaczają się one odpowiednim poziomem bezpieczeństwa. Jak to sprawdzić? Przede wszystkim za pomocą tzw. crashtestów, czyli specjalistycznych testów zderzenia samochodu, które są wykonywane w dostosowanych do tego laboratoriach. Bardzo często takiego rodzaju foteliki nazywa się ekonomicznymi. Dlaczego? Mówi się o nich, że rosną wraz z dzieckiem – mają dosyć duże możliwości regulacji, tak, aby odpowiednio dopasować je do dziecka.
Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy
Foteliki RWF, czyli montowane tyłem do kierunku jazdy, zapewniają naszemu dziecku znacznie większą ochronę niż te, które montuje się przodem do kierunku jazdy. Dlaczego? W momencie wypadku, zderzenia w lepszy sposób zabezpieczają szyję i głowę dziecka. Poprzez rozłożenie ciężaru ciała na oparciu fotela, możliwa jest ochrona małego pasażera z każdej strony, ponieważ ‘skorupa fotelika’ tworzy tarczę, która odpycha oddziaływanie sił. Taki rodzaj fotelików montuje się za pomocą systemu IsoFix bądź też – za pomocą pasów bezpieczeństwa.
Czy można kupić fotelik używany?
Średniej klasy fotelik nie kosztuje najmniej, dlatego wielu rodziców rozważa kupno używanego. Czy to dobre rozwiązanie? Chodzi przecież o bezpieczeństwo naszego dziecka. Mimo wszystko – nie zaleca się kupowania fotelików z nieznanych źródeł. Nigdy nie mamy pewności, czy ktoś nas nie okłamuje, nie wiemy, przez ile tak naprawdę fotelik był używany, czy nie brał udziału w jakiejś kolizji czy wypadku.