Świnoujście pełne atracji turystycznych

Świnoujście pełne atracji turystycznych

Świnoujście może pochwalić się pełną gamą niesamowitych atrakcji. Całość tworzy niemal dwustuletnią historię.

Na początku powstał Park Zdrojowy dla kuracjuszy, później historia zostawiła swój ślad podczas wojen kiedy to powstały istniejące do dzisiaj forty, lata współczesne to już okres ciągłego rozwoju i powstawania nowoczesnych parków rozrywki.

Świnoujście tętni energią cały rok, jednak latem kiedy dzień jest dłuższy drzwi do wielu atrakcji również otwarte są dłużej. Skoro jesteśmy nad morzem, to zwiedzanie warto zacząć od przyjemności położonych nad Bałtykiem.

Temperatura wody w porze letniej waha się między 18 a 23 stopni Celsjusza, co sprzyja kąpielom. Jako ciekawostka, woda nie jest znacznie zimniejsza niż w basenach mórz południowej Europy. O nasze bezpieczeństwo zadbają doświadczeni ratownicy, którzy od rana znajdują się na swoich posterunkach.

Można wykupić wodne zabawy takie jak jazda skuterem, czy jazda na nartach wodnych. Turyści chwalą sobie również rejs statkiem. Dwugodzinna wycieczka to oszałamiająca morska podróż nie tylko dla wilków morskich. Kapitan wypływa w okolice ujścia Świny. Z morskiej toni roztacza się bajeczny horyzontalny widok na miasto. Płynąc statkiem mijamy statki frachtowe czy wodne taksówki zlokalizowane między nadbrzeżnymi miejscowościami. Podczas rejsu każdy może poczuć bezkres polskiego morza, kojącą siłę jodu a także wsłuchać się w szum wody.

Po spokojnej wycieczce statkiem warto wspomnieć o zajęciach dających trochę adrenaliny. Każdy kto chce spróbować nauki kitesurfingu, czyli serfowania na falach z latawcem, trafił w doskonałe miejsce. Na rodzimej plaży działa profesjonalna firma zajmująca się szkoleniami zdobywania fal. W ofercie są zajęcia indywidualne, co pomoże w pełni wykorzystać czas na szkolenia, jak i grupowe dla osób znających już zasady kitesurfingu. Świetna frajda dla całej rodziny, bowiem najmłodsi też mogą spróbować swoich sił i być może wkroczyć na sportową drogę. Rezerwacje są możliwe przez internet.

Naukę surfingu można rozpocząć również w Baltic Park Molo Aquapark. Kompleks oferuje jedyną w Polsce sztuczną falę zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych adeptów morskich szaleństw. Jednak to nie jedyny hit oferowany przez aquapark. W kąpielisku takie zabawy jak: cztery multimedialne zjeżdżalnie z różnymi długościami i poziomami trudności, rwąca rzeka, dla najmłodszych coś specjalnego – Spray Park przygotowany pod bajkowe wydarzenia ze świata piratów. Zatopiony statek, beczki i rekin pobudzą wyobraźnię najmłodszych pływaków. O tym, że jest to światowy kompleks świadczą również zajęcia fitness organizowane przez profesjonalnych trenerów. Plany treningowe, czujność eksperta nad wykonywanymi ćwiczeniami a także hydro rider – rower do ćwiczenia w wodzie pomogą poprawić i utrzymać formę. W zdrowym ciele zdrowy duch!

Wracając na ląd, niedaleko morza znajduje się malownicza Promenada. Jest to jedna z głównych ulic w mieście, na której znajduje się mnóstwo małych sklepików z pamiątkami i kafejek. Dzieciom na pewno przypadną do gustu fontanny, które dają wytchnienie w upalne dni. Promenadę odwiedzają zarówno turyści jak mieszkańcy miasta. Często odbywają się tam koncerty różnych artystów, jest tam muszla koncertowa. Popularnym wydarzeniem w czasie lata jest kino na leżakach zlokalizowane właśnie przy Promenadzie. Jest to największe kino plenerowe w całej Polsce. Repertuar pełen komediowych i muzycznych hitów wyświetlanych na ogromnym pneumatycznym ekranie sięgającym trzech pięter. Wstęp bezpłatny.

Finalnym punktem Promenady Żeromskiego jest Stawa Młyny zlokalizowana przy Falochronie Zachodnim. Stawa to symbol miasta a zarazem znak nawigacyjny w kształcie wiatraka. Wielu turystów robi sobie w tym miejscu pamiątkowe zdjęcia. Uroku dodaje pulsujące światło rzucane na tafle wody.

Ze Stawą Młyny związana jest legenda według której mężczyźni uzyskiwali młodość. Dokładniej, pewnej Alicji polecono aby jej postarzały mąż który wrócił z długoletniego połowu zażywał okładów z błota, wodnych kąpieli oraz spacerów. Miał on też odwiedzić wiatrak, z którego wyszedł odmłodniały.

Obecnie mechanizm wiatraka już nie działa, natomiast spragnieni odmłodzenia ludzie przybywają do Świnoujścia by korzystać z okładów, pływać i spacerować. Jak o przybrzeżnych atrakcjach mowa, warto wspomnieć o najwyższej na polskim wybrzeżu latarni morskiej. Jednocześnie jest to jedna z najwyższych latarni na świecie. Na szczyt prowadzi 308 schodów. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania. Kiedyś, w budynkach przylegających do latarni mieszkali latarnicy z rodzinami dbając aby latarnia nie zgasła.

Oddalając się nieco w głąb lądu napotkamy na wiele innych atrakcji, w ramach wypoczynku aktywnego czy też zwiedzając obiekty historyczne. Przyjemność zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, to park linowy BLUSZCZ. W ofercie kilka tras o różnym poziomie trudności. Każde dziecko dostaje opiekuna z obsługi, który prowadzi szkolenie a później asystuje. Z opinii klientów wynika, że park linowy to świetna zabawa dla dorosłych. Trasa granatowa jest miejscami dość wymagająca, a jednocześnie sprawia sporo frajdy.

Kiedy o parkach mowa, to najbardziej znanym jest Park Zdrojowy. Pierwotnie projektowany przez królewskiego ogrodnika został odnowiony w 2000 roku. Po szerokich ścieżkach mogą jeździć rowerzyści, alejki dostosowane również do osób jeżdżących na rolkach albo uprawiających nordic walking. W parku obecne również siłownie zewnętrzne, boisko do gry w siatkówkę, koszykówkę czy badmintona.

Na miejscu dla podróżujących aktywnie jest również przeszło 100 kilometrów szlaków rowerowych czytelnie oznakowanych zgodnie z międzynarodowymi standardami. Wyprawy rowerowe można zorganizować biorąc pod uwagę możliwości czasowe, przygotowanie kondycyjne, stopień opanowania i technikę jazdy na rowerze. Przykładowo odcinek międzynarodowego szlaku rowerowego wokół Bałtyku łączy Świnoujście z nadmorskimi kurortami wyspy Wolin. Szlak przebiega możliwie najbliżej morskiego brzegu. Leśne odcinki za miastem wymagają pewnej zaprawy fizycznej ze względu na dość trudną nawierzchnię.

Dla chcących wzbogacić swoją wiedzę historyczną polecamy odwiedzić zespół fortów twierdzy Świnoujście wybudowanych po I wojnie światowej. Wśród nich Fort Wschodni (Gerharda) – można tu oglądać eksponat znalezione na terenie świnoujskich fortyfikacji, czy Fort Anioła – wzorowany na architekturze rzymskiej, a dokładniej zbudowany na wzór dzisiejszego Zamku św. Anioła w Rzymie. W maju 2014 roku do zwiedzania zostało oddane Podziemne Miasto na wyspie Wolin. Schrony pod ziemią połączone są kilometrowym korytarzem. Atrakcje można zwiedzać dowolnie, z przewodnikiem albo bez. Od maja 2017 roku przy Forcie Anioła działa również nowa atrakcja – Kopalnia Bursztynu. Zabawa polega na łowieniu prawdziwego Złota Bałtyku przy użyciu sita. Znalezione okazy można zabrać ze sobą do domu.
Przybliżone atrakcje mogą sprawić, że pobyt w Świnoujściu okaże się strzałem w dziesiątkę. Nie ma tu miejsca na nudę, bez względu na pogodę. Ta w Polsce bywa kapryśna, choć mimo wszystko Świnoujście ma najwięcej dni słonecznych spośród miejscowości nadmorskich. Miasto zachwyca pokazując tak wiele odsłon. Opisane propozycje uwzględniają najbardziej popularne punkty na mapie turystycznej Świnoujścia.

Dodaj komentarz