Świętokrzyskie atrakcje – Starachowice

Świętokrzyskie atrakcje – Starachowice

Region świętokrzyski zaskakuje licznymi atrakcjami oraz cennymi zabytkami, obok których nie można przejść obojętnie. Co warto zobaczyć w tej części kraju? Wśród tych miast, które mogą się okazać ciekawymi punktami w programie wycieczki po tym regionie, znajdują się Starachowice. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Już samo położenie Starachowic jest ich wielkim walorem. Tu, na pograniczu Przedgórza Iłżeckiego i Gór Świętokrzyskich, na brak pięknych widoków nie można narzekać. Miasto to jest ośrodkiem o dużym znaczeniu w lokalnej gospodarce, przy czym historia przemysłu na jego terenie sięga przynajmniej XVI wieku. Wiadomo, że już w tym okresie istniała tu kuźnia, którą zarządzała rodzina Starzechowskich. Co jeszcze wiemy na temat przeszłości tego miasta? To, że do początków XIX wieku były Starachowice własnością cystersów z Wąchocka. Od 1815 roku starachowicka huta stała się własnością Królestwa Polskiego, a same Starachowice zaczęły swą karierę jako jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych na jego terenie. Ważnym okresem w dziejach Starachowic okazały się też lata międzywojenne, gdy miasto to stało się ważnym ośrodkiem przemysłu zbrojeniowego. W okresie powojennym Starachowice były z kolei kojarzone z Fabryką Samochodów Ciężarowych “Star”, która przez wiele lat dawała zatrudnienie wielu mieszkańcom miasta. Do dziś Starachowice są ważnym ośrodkiem przemysłowym, są też jednym z najważniejszych i największych ośrodków miejskich na terenie województwa świętokrzyskiego.
A co warto zobaczyć w trakcie wycieczki po tym mieście? Główne atrakcje tego miasta są związane z historią techniki. Nie lada gratką jest tu dawny zakład wielkopiecowy, służący dziś turystom jako Muzeum Przyrody i Techniki. W miejscu tym można poszerzyć swą wiedzę na temat techniki samochodowej i górnictwa rud żelaza, można tez zdobyć wiele ciekawych informacji z zakresu archeologii i paleontologii. Wieża ciśnień, wielki piec i hala spustowa – oto kolejne atrakcje, dzięki którym muzeum to cieszy się tak wielką popularnością wśród turystów. Miłośników techniki zainteresować może również Starachowicka Kolej Wąskotorowa, z kolei dla miłośników sztuki sakralnej ciekawym doświadczeniem może się stać wizyta w kościele Świętej Trójcy – najstarszej świątyni w mieście, którą wzniesiono w latach 80-tych XVII wieku. A co z miłośnikami kultury żydowskiej? Dla nich nie lada atrakcją może się okazać miejscowy cmentarz żydowski – jeden z największych w tej części kraju.

Starachowice to jedno z ciekawszych miast, które z pewnością warto zobaczyć podczas wycieczki po terenie województwa świętokrzyskiego. Tutejsze atrakcje mają wiele uroku, a spotkanie z czekającymi tu zabytkami techniki może się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą.

Dodaj komentarz