Wiślańskie atrakcje: Zameczek Prezydenta RP na Zadnim Groniu

Wiślańskie atrakcje: Zameczek Prezydenta RP na Zadnim Groniu

Jakimi atrakcjami może nas oczarować Wisła? Ciekawe szlaki turystyczne, beskidzkie panoramy oraz trasy przygotowane z myślą o narciarzach – oto czynniki, dzięki którym Wisła stała się jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych na terenie Beskidu Śląskiego. To stąd można zaczynać górskie wycieczki, to tu można spędzić wczasy w górach, ciesząc się piękną scenerią i doskonałymi warunkami do wypoczynku. Pobyt w Wiśle może się stać wspaniałą przygodą dla miłośników aktywnego wypoczynku, na nudę nie będą tu mogli narzekać i ci turyści, którzy cenią sobie kontakt z ciekawymi zabytkami. Dla nich jednym z ciekawszych kierunków wycieczki po Wiśle będzie Zadni Groń, a dokładniej – znajdujący się tam Zameczek Prezydenta RP. Co warto wiedzieć o tym obiekcie?

Zameczek Prezydenta RP na Zadnim Groniu to jeden z ciekawszych obiektów, jakimi może się pochwalić Wisła. Wzniesiony w stylu modernistycznym w latach 30-tych XX wieku, zaprojektowany przez Adolfa Szyszko-Bohusza, służył m. in. jako rezydencja prezydenta Mościckiego. W czasie II wojny światowej obiekt ten służył członkom SS, później – komunistycznym dygnitarzom. Po wojnie przez pewien czas w Zameczku na Zadnim Groniu mieścił się ośrodek wczasowy, nad którym pieczę sprawowała Jastrzębska Agencja Turystyczna. W 2002 roku Zameczek Prezydenta RP znów stał się rezydencją mającą służyć głowie państwa. Począwszy od Aleksandra Kwaśniewskiego, prezydenci III RP mogą tę reprezentacyjną budowlę traktować jako miejsce wypoczynku oraz miejsce ważnych spotkań. Dla turystów oznacza to wprawdzie utrudniony dostęp do obiektu, jednak z jego zwiedzania wcale nie trzeba rezygnować. Najważniejsze jest zaplanowanie w porę takiej wizyty i dopełnienie wszelkich niezbędnych formalności. Jakie atrakcje czekają na zwiedzających w tym miejscu? Gabinet prezydenta Mościckiego, reprezentacyjna jadalnia – oto wybrane atrakcje, dla których warto wybrać się w to miejsce. Innym zabytkiem, któremu czasie wizyty na terenie tego kompleksu warto poświęcić swój czas, jest drewniana kaplica św. Jadwigi Śląskiej. Zbudowana w 1909 roku, jest ciekawym przykładem stylu tyrolskiego oraz nie lada atrakcją dla tych, którzy w czasie wycieczki po Wiśle postanowią odwiedzić Zameczek na Zadnim Groniu.

Wczasy w górach mogą się okazać dla każdego z nas wspaniałą przygodą. Piesze lub rowerowe wycieczki oraz możliwość zwiedzania takich zabytków, jak Zameczek Prezydenta RP na Zadnim Groniu – oto propozycje idealne dla tych, który chcą spędzić urlop w Wiśle. Tu nuda nikomu nie grozi, a wędrówki śladami historii okażą się dla wielu turystów ciekawym doświadczeniem.

Dodaj komentarz