Zduńska Wola i jej atrakcje

Automatycznie zapisany szkic

To jedno z ciekawszych miast leżących na terenie województwa łódzkiego, a o jego wyjątkowości decydują ciekawe zabytki oraz malownicza sceneria Wysoczyzny Łaskiej. Zduńska Wola ma się czym pochwalić, a wycieczki po jej terenie każdemu z nas mogą dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Co warto wiedzieć o tym mieście? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie pobytu na jego terenie?

Z kart historii
Miejscowość ta może się pochwalić długą i ciekawą historią. Choć prawa miejskie Zduńska Wola otrzymała w 1825 roku, jej dzieje sięgają XIV wieku. Ważnym ośrodkiem gospodarczym stała się w wieku XVIII, kiedy to Zduńska Wola zyskała prawo do organizacji 12 targów rocznie. W chwili, gdy Zduńska Wola formalnie otrzymywała prawa miejskie, była już dobrze prosperującym ośrodkiem gospodarczym, znanym i cenionym w regionie. Początek XIX to kolejny, bardzo ważny, etap w dziejach miasta. W czasach Stefana Prawdzic Złotnickiego na terenie Zduńskiej Woli zaczęło się rozwijać tkactwo, co spowodowało napływ nowej ludności na teren miasta. Zaczęli się tu pojawiać tkacze ze Śląska, Czech i Saksonii, a ich warsztaty stały się ważnym elementem miejskiej zabudowy. Wraz z rozwojem przemysłu włókienniczego, zaczęła się na terenie Zduńskiej Woli rozwijać społeczność żydowska. Kolejnym ważnym wydarzeniem było uruchomienie nowej linii kolejowej, mającej łączyć Śląsk z Gdynią. Dzięki niej powstała wkrótce kolejowa osada Karsznice, znana dziś głównie dzięki ciekawej placówce muzealnej. To Skansen Taboru Kolejowego, na terenie którego zgromadzono zabytkowe lokomotywy parowe, spalinowe oraz elektryczne. A co można zobaczyć na terenie miasta Zduńska Wola?

Na terenie Zduńskiej Woli nie brak ciekawych obiektów, którym w trakcie wycieczki po tym mieście warto poświecić nieco więcej uwagi. Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego i jego dom rodzinny to główne atrakcje miasta. Piękna bazylika z końca XIX wieku, wzniesiona w miejscu starszego drewnianego kościółka, może się pochwalić ciekawym ołtarzem głównym, który trafił tu z katedry włocławckiej. Dom urodzenia św. Maksymiliana Kolbe to kolejna atrakcja dla turystów odwiedzających to miasto. Zrekonstruowany w latach 90-tych dom tkacki, dziś służy jako placówka muzealna, ściśle powiązana z pobliskim sanktuarium. Co jeszcze warto zobaczyć w Zduńskiej Woli? Dworek Złotnickich, pełniący obecnie rolę Urzędu Miasta oraz domy tkackie – oto kolejne atrakcje, którym w trakcie pobytu na terenie Zduńskiej Woli z pewnością warto się uważniej przyjrzeć.

Dodaj komentarz