Zamek w Niemodlinie: raj dla miłośników historii

Zamek w Niemodlinie: raj dla miłośników historii

Zamek w Niemodlinie jest fascynująca budowlą, której miłośnicy historii nie bez powodu tak chętnie poświęcają swój czas. Dlaczego w czasie wycieczki po województwie opolskim warto przyjrzeć się uważniej tej budowli?

Zamek książęcy, z którego tak dumny jest Niemodlin, jeszcze nie tak dawno popadał w ruinę i straszył swym wyglądem. Dziś, dzięki nowym właścicielom, staje się ważną atrakcją, a z możliwości zwiedzania jego wnętrz w towarzystwie przewodnika coraz chętniej korzystają zaglądający do Niemodlina turyści. Czeka na nich piękny dziedziniec i zamkowy most, ozdobiony pięknymi, barokowymi figurami. Czekają też konsekwentnie remontowane wnętrza oraz nowe wystawy, m.in. sala tortur, kaplica zamkowa, tajemnicze krypty oraz niemodlińska Bursztynowa Komnata. W trakcie zwiedzania zamku można ujrzeć też salę balową oraz miejsca, w którym powstawały zdjęcia do filmu “Jasminum”. Można też posłuchać ciekawych opowieści przewodnika i poszerzyć swą wiedzę na temat historii zamku oraz Niemodlina. A co warto wiedzieć na temat przeszłości tego obiektu?

Wiadomo, że powstanie obronnego zamku w Niemodlinie ma ścisły związek z działalnością prowadzoną tu przez księcia Bolesława (syna Bolka I Opolskiego). To on zastąpił kasztelanią z XIII wieku murowanym zamkiem, który w kolejnych latach został znacznie powiększony przez kolejnych panów Niemodlina. Na obecny wygląd zamku spory wpływ miał też fakt, iż z powodu licznych zniszczeń wojennych był on odbudowywany. Tak było m.in. w trakcie wojen husyckich, tak było również w trakcie wojny trzydziestoletniej. Sporym wyzwaniem dla zamku okazały się też częste zmiany właścicieli. Do lat 30-tych XVI wieku zamkiem władali Piastowie, później jednak przechodził on z rąk do rąk. Ostatnimi jego właścicielami byli przedstawiciele rodu von Praschma, którzy na terenie Niemodlina oraz w jego najbliższej okolicy pozostawili po sobie sporo pamiątek. Ostatnim przedstawicielem tej rodziny, który władał niemodlińskim zamkiem, był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma. Po zakończeniu II wojny światowej, zamek ten pełnił różne funkcje. Był m.in. siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego oraz liceum ogólnokształcącym, w jego murach przez pewien czas mieściła się również szkoła podoficerska. W latach 90-tych XX wieku zamek stał się własnością prywatną, jednak dopiero od 2015 toku, dzięki kolejnemu inwestorowi, możliwe stało się zabezpieczanie zamku i stopniowe remontowanie jego poszczególnych pomieszczeń. Efekty prac zaskakują, a każda wizyta na zamku w Niemodlinie może się okazać wyjątkową przygodą dla tych, którzy cenią sobie spotkania z zabytkami oraz miejsca o wyjątkowej wartości historycznej.

Dodaj komentarz